Güney Kore ilk füzesini gönderdi ama...

Ülkenin kendi imkanlarıyla fırlattığı ilk füzenin uzaya bıraktığı uydu Dünya'ya düşerek yok oldu.

Anadolu Ajansı 25.08.2009 - 13:56

Güney Kore ilk füzesini gönderdi ama...

Güney Kore'nin ilk füzesiyle uzaya gönderdiği, ancak planlanan yörüngeye oturmayan uydunun Dünya'ya düşerek yok olduğu bildirildi.

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı açıklamasında, uydunun bulunduğu yanlış yörüngeden atmosfere girerek yandığını ve yok olduğunu belirtti.

Güney Kore, dün bilimsel araştırma uydusunu taşıyan iki kademeli roketini ülkenin güneyinden uzaya fırlatmıştı, ancak planlanan yörüngeye oturmayan uydu ile temas kurulamıyordu.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Ahn Byong-man, fırlatma işleminin her yönden normal geçtiğini, ancak uydunun öngörülen yörüngenin ötesinde bulunduğunu ve 360 km irtifaya ulaştığını kaydetmişti.

Güney Kore, 33 metre uzunluğunda ve 140 ton ağırlığındaki KSLV-1 adlı füzesini uzaya göndermek için 2002'den bu yana 502 milyar won (419 milyon dolar) harcadı.

Rus uzmanlarla birlikte inşa edilen bir füzeyle yörüngeye uydu yerleştirilmesi projesini 2002'den bu yana 7 kez ertelemek zorunda kalan Güney Kore, daha önce 10 uydu fırlatmıştı, ancak bunları başka ülkelerin füzeleri taşımıştı.

2020'ye kadar Ay yörüngesine bir modül yerleştirmeyi hedeflediğini açıklayan ve Nisan 2008'de ilk astronotunu Rus Soyuz füzesiyle uzaya gönderen Güney Kore, böylece kendi yapımı bir uyduyu kendi topraklarından bir füzeyle fırlatmayı başaran 10. ülke oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...