Avcılar'da bir parkta üniversite öğrencisi Güney Tuna'yı darp ettiği iddiasıyla yargılanan polis memuru tahliye edildi.

İlişkili Haberler


Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, müşteki Güney Tuna, tutuklu sanık Muhammet Bağcı, tutuksuz sanıklardan polis memurları Evren Bakırtaş, Zafer Arık, Fatih Fidan, Enes Paray ve Doktor Ergin Ertan ile vatani görevini yaptığı yerden izin alarak gelen tutuksuz sanık polis memuru Samet Durmaz katıldı.

Duruşmada ifadesi alınan tutuksuz sanık Samet Durmaz, olay günü rutin olarak devriye görevini yaptıkları sırada Ambarlı Mustafa Burcu Parkı'nda alkol alan ve gürültü yapıp çevreyi rahatsız eden kişileri uyardıklarını ve yaklaşık 20 dakika sonra tekrar parka geri dönerek kontrol ettiklerini söyledi.

"İŞLEM YAPMAYA ÇALIŞTIK"
Bu sırada mağdur Güney Tuna ile arkadaşlarının halen parkta olduğunu ve bu kişileri parkta gürültü yapmamaları konusunda tekrar uyardıklarını ifade eden Durmaz, ''Tuna, bize 'siz kim oluyorsunuz?' diyerek tekme savurdu. O tekmelerden biri benim dudağıma isabet etti. Biz de kendisine işlem yapmaya çalıştık. Diğer kişilerde Tuna'yı elimizden almaya çalışıyordu'' dedi.

Sanık Durmaz, Tuna'nın avukatı tarafından ''Parkta alkol alınmaması için amirlerinden herhangi bir emir ya da talimat aldınız mı?'' sorusuna, bu konuda herhangi bir emir almadıklarını ancak parkta alkol alıp gürültü yapıldığı yönünde sürekli şikayetlerin olduğunu, kendilerinin de bu şikayetler üzerine parkı kontrol ettiklerini söyledi.

Sanık Durmaz, olay günü parkta gürültü olduğu konusunda herhangi bir şikayetin gelmediğini, sürekli gelen şikayetlerin tekrarlanmaması için rutin devriye attıklarını bildirdi.

TANIK İFADELERİ
Duruşmada tanık olarak dinlenen Ramazan Nevzat Tosun, olay günü parkta arkadaşlarıyla beraber oturduklarını ve polis ekiplerinin gelerek parkta gürültü yapıldığını ve boşaltılması gerektiğini söylemesi üzerine arkadaşlarıyla parktan çıkmaya çalıştığını ifade etti.

Parkın yukarısında bir 'itiş kakış'ın duyması üzerine o tarafa doğru gittiğini anlatan Tosun, ''Polisler Güney Tuna'yı çekiştiriyordu. Ben polislere 'Neden götürüyorsunuz' dedim. Onlar da 'bize tekme vurdu karakola götüreceğiz' dediler'' şeklinde konuştu.

Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi'nde doktor olarak çalışan Erdal Yener de davanın tutuksuz sanıklarından Dr. Ergin Ertan'la olay günü nöbetçi olduklarını belirterek bir ara mola verdikten sonra görev yerine geldiğinde Dr. Ertan'ın Güney Tuna'yı muayene ettiğini söyledi.

Tuna'yı gördüğünde mağdurun yüzünde herhangi bir yara veya darp izi görmediğini ifade eden Yener, mağdur muayene olurken 'herhangi bir travmaya maruz kalmadığını' söylediğini duyduğunu öne sürdü.


GÜNEY TUNA: HASTANEDE MUAYENE OLMADIM
Üniversite öğrencisi mağdur Güney Tuna da söz alarak olaydan sonra Avcılar Murat Kölük Hastanesi'ne gittiğini, ancak burada doktor huzuruna çıkmadığını ve muayene olmadığını iddia etti.

Hastanede bir süre kaldıktan sonra karakola götürüldüğünü ve yaklaşık bir saat sonra ailesiyle serbest bırakıldığını anlatan Tuna, daha sonra Beylikdüzü'ndeki özel bir hastaneye ailesiyle birlikte giderek muayene olduğunu ve o hastaneden de Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiğini ifade etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı, Adli Tıp Kurumu'nun, Güney Tuna'nın kati raporu ve bazı tetkiklerin yapılması için 2. İhtisas Dairesi'nde bu yılın Ağustos ayında kontrolden geçirilmesi yönünde gelen yazıyı okudu.

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, Adli Tıp Kurumu 2. İhtisas Dairesi'nden çıkacak kati raporun uzun zaman alacağı ve delillerin toplanmış olması nedeniyle sanık Muhammet Bağcı'nın tahliye edilmesini talep etti.

Sanık Bağcı'nın tahliyesine karar veren Mahkeme Heyeti, dosyadaki diğer eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN
İddianamede, Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmet Büro Amirliği'nde görevli polis memuru Muhammet Bağcı ve 5 arkadaşının, ilçedeki Mustafa Burcu Parkı'nda 3 Ekim 2009'da rutin kimlik kontrolü yaparken müştekilerin oturdukları masalara gelerek burada alkol almamalarını söyledikleri, karşılık veren müştekileri darp ettikleri, ardından da müşteki Güney Tuna'yı Avcılar Devlet Hastanesi'ne götürerek, ''darp ve cebir izi yoktur'' raporu aldıkları kaydedildi.

Hastaneden sonra Avcılar Karakolu'na götürülen Güney Tuna'nın buradan ailesine teslim edildiği ifade edilen iddianamede, Tuna'nın, ailesinin Beylikdüzü'ndeki evine götürülürken dizindeki ve başındaki ağrının artması üzerine kaldırıldığı özel hastanede beyin kanaması geçirdiğinin tespit edildiği belirtiliyor.

İddianamede, sanık 6 polis memuru hakkında, ''görevi kötüye kullanmak'' ve ''ağırlaştırılmış işkence'' suçlarından 21 yıla kadar, tutuksuz sanık doktor Ergin Ertan hakkında ise ''resmi belgede sahtecilik'' suçundan 8 yıla kadar hapis cezası isteniyor.