Güneydoğu'da asit yağmuru tehlikesi

Güneydoğu'da etkisini sürdüren toz bulutu nedeniyle havadaki partikül oranının yükseldiği bildirildi. Bu durumun yağacak yağmurla birlikte asit yağmuruna neden olabileceği kaydedildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.05.2009 - 19:52

Güneydoğu'da asit yağmuru tehlikesi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Hava Kalitesini İzleme İstasyonu Şefi Mehmet Bıkım, yaptığı yazılı açıklamada, yasal mevzuata göre bir metreküp havada 400 mikrogram partikül bulunmasının normal olarak kabul edildiğini belirtti.

İstasyonda gün ortasında yapılan bir saatlik ölçüm ortalamasında metreküpte 1087 mikrogram partikülün olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Bıkım, bunun tehlikeli bir düzey olduğunu, çocuk, yaşlı ve solunum yolu sorunu bulunanlar başta olmak üzere vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiğini kaydetti.

Bıkım, havada bulunan kurşun, katminyum gibi ağır metallerin yağabilecek yağmurla birlikte asit yağmuruna dönüşebileceğini vurguladığı açıklamasında, ''Bunun da bina ve taşıt yüzeylerinde korozyona, doğal yaşam üzerinde olumsuz etkisi var. Toz bulutu gece geç saatlere kadar devam edecek. Rüzgarın kuzeye doğru şiddetini arttırmasıyla birlikte toz kütlesinin etkisi azalacak. Toz bulutunun en yoğun olarak görüldüğü Mardin'de de metreküpte 2500 mikrogram partiküle rastlandı. Bu da oldukça tehlikeli'' ifadelerine yer verdi.

Sayfa Yükleniyor...