Güzel bir Pazar günü dinleyin!

Dinledikçe, ‘dinlenecek’siniz... Büyük bestecilerden 40 klasik parça 'En Güzel Pazar'da...

10.02.2011 - 16:21

Güzel bir Pazar günü dinleyin!

Klasik Müzik denildiğinde ilk akla gelen besteciler olan Wolfgang Amadeus MOZART, Ludwig van BEETHOVEN, Franz Peter SCHUBERT, Fryderyk Franciszek CHOPIN, Johann Sebastian BACH Johannes BRAHMS… sizleri güzel bir Pazar gününe davet ediyor. Böyle bir davet asla kaçmaz diyorsanız işte sizlere 2 CD’den oluşan muhteşem bir Pazar keyfi.. Dinledikçe, ‘dinlenecek’siniz..

Wolfgang Amadeus MOZART
1756- 1791 yılları arasında Avusturya’da yaşadı. Klasik Batı Müziği’nin en üretken ve en etkili bestecilerinden biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkiledi. 35 yıllık yaşamına 626 eser sığdırdı.

Ludwig van BEETHOVEN
1770- 1827 yılları arasında Almanya’da yaşadı. Alkolik bir müzisyen olan babasının Beethooven’a piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davrandığı bilinir. Beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başladı.

Franz Peter SCHUBERT
1797- 1828 yılları arasında Avusturya’da yaşadı. 600'ün üzerinde şarkı, 9 senfonioperalar, çok sayıda oda müziği ve piyano parçaları besteledi. Yaşamı boyunca hiçbir zaman müziği o denli yaygınlaşıp ünlenmedi. Schubert'in yapıtları ancak ölümümden sonra ün kazandı.

Fryderyk Franciszek CHOPIN
1810- 1849 yılları arasında yaşadı. Romantik dönemin önde gelen Polonyalı piyanist ve bestecisi. Yaşamının büyük kısmını Paris'te geçirmesine ve Fransız adıyla anılmasına rağmen gönlü her zaman o dönem Rus işgali altındaki vatanı Polonya'da oldu.

Johann Sebastian BACH
1685- 1750 yılları arasında Almanya’da yaşadı. Lüneburg’daki Mattehaus kilisesine soprano olarak girdiğinde henüz 15 yaşındaydı. O sırada besteci Georg Böhm Lüneburg’da Johannes Kilisesinin Orgculuğunu yapıyordu. J.S.Bach bu ustadan çok yararlandı.

Johannes BRAHMS
1833- 1897 yılları arasında yaşadı. Hamburg’da doğdu, Viyana’da öldü. Besteciliğe olan yeteneğini genç yaşlarda göstermeye başladı, 1849'da yazdığı Sevilen Valsler üzerine Fantezi adlı yapıtı piyanistler için çalınması hiç de kolay olmayan bir yapıttır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...