Hadron Çarpıştırıcısı yeniden faal

Bir kuşun düşürdüğü ekmek parçası yüzünden bir süre duran Büyük Hadron Çarpıştırıcısı bakımın ardından yeniden çalıştırıldı.

06.11.2009 - 12:07

Hadron Çarpıştırıcısı yeniden faal

Yüzyılın en büyük deneyinin gerçekleştirileceği Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), bir kuşun düşürdüğü ekmek parçası yüzünden tamamen durduruldu. Hızlandırıcının proton çarpışmasına sahne olacak tünel kısmı dışındaki aksamın bir bölümünde geçen salı meydana gelen olaydan sonra yapılan kontroller ertesinde sistem bugün yeniden çalıştırıldı.


Popular Science dergisinin haberine göre olay meydana geldiğinde hızlandırıcı bekleme modundaydı. Ancak hassas dedektörlerle donatılmış bulunan hızlandırıcıya düşen ekmek parçası, bazı bölümlerde normalin üstünde ısınmaya yol açtı.

Deneyi yürüten Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinden (ANAM) yapılan açıklamada, ekmek parçası veya kırıntılarının LHC'de "küçük" bir ısınmaya yol açan bir kısa devreye neden olduğu belirtilerek, bunun üzerine sistemin kendini kapattığı kaydedildi.

Bu ekmek kırıntılarının yol açtığı kısa devre nedeniyle makinenin mutlak sıfırdan (eksi 273,15 santigrat derece) eksi 268'e yükseldiği bildirilen açıklamada, birkaç saat sonra her şeyin normale döndüğü ve LHC'nin 5 Kasım gecesi yeniden normal faaliyetine döndüğü ifade edildi.

İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarında yerin yaklaşık 200 metre altında ve 27 kilometre uzunluğundaki tünelde bulunan LHC, ekmek parçasının tünel kısmı dışındaki akım çubuğuna bir parça baget ekmeği düşmesi üzerine giderek ısınmaya başlamış ve bunun büyük bir arızaya yol açmaması için tamamen kapatılmıştı.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar değerindeki Hadron Çarpıştırıcısı, geçen yıl çalıştırıldığında mıknatıslarından birinin arızalanmasının helyum sızıntısına yol açması yüzünden durdurulmuştu.

Yetkililer, son 'ekmek' kazasının LHC’nin bu ay sonunda planlanan deneyi geciktirmeyeceğini de belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...