Hakkari'de Atatürk büstüne saldırı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK üyesinin heykelinin kaldırılması nedeniyle Hakkari'de protesto gösterileri düzenlendi. Gösteriler sırasında bir okulun bahçesindeki Atatürk büstü tahrip edildi.

Anadolu Ajansı 20.08.2014 - 10:57

Hakkari'de Atatürk büstüne saldırı

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı köyünde terör örgütü PKK üyesi Mahsum Korkmaz’ın heykeli, jandarmanın düzenlediği operasyonla kaldırılmıştı. Olaylar sırasında bir kişi yaşamını yitirmiş, bir kişi de yaralanmıştı.

Heykelin kaldırılmasını protesto eden bir grup, gece saatlerinde Hakkari kent merkezindeki çeşitli mahallelerde yollara barikat kurup ateş yaktı.

Yoldan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü yapan yüzü maskeli göstericiler, polislere de taş, havai fişek ve molotofkokteylleri ile saldırdı.

Polisin, basınçlı su ve biber gazıyla müdahale grup, Gazi Mahallesi'nde bulunan Hakkari Anadolu Lisesi bahçesindeki Atatürk büstünü ateşe verdi. Göstericiler, kazmalarla yerinden söktükleri büstü tahrip etti.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı, okul bahçesindeki Atatürk büstünün yakılıp tahrip edilmesi ve kent merkezindeki eylemlerle ilgili soruşturma başlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...