Haliç mahalle kültürü Almanya'da canlanacak

Haliç'teki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında mahalle projesi ile değeri 50 bin lira olan konutu 250 bin lira değerinde modern ve yeşil bir konuta dönüştürecek Amplio Emlak Yatırım, yılsonunda ise projeyi Almanya'ya taşıyacak.

16.05.2012 - 15:12

Haliç mahalle kültürü Almanya'da canlanacak

Hilton otelleri arasında enerji tasarrufunda 3. sıraya yerleşen Hilton Golden Horn Oteli'ni Haliç'in dokusuna uygun olarak 100 milyon TL yatırımla 2011 sonunda hayata geçiren Alman ortaklı Amplio Emlak Yatırım, Haliç mahalle kültürünü yansıtacak konut projesini Eylül ayında satışa çıkaracak. Birçok yeşil uygulamayı bu proje ile Türkiye'ye tanıtacak Amplio; yatak odalarında gün ışığı ile uyandırma sistemi olacak projeyi, Leipzig'de hayata geçirmek için ilk kazmayı yılsonunda vuracak.

Adını genişleme ve çoğalmadan alan Amplio, Leed Altın Sertifikası olan dünyadaki 15 otelden biri olan Hilton Golden Horn Oteli'ndeki enerji tasarrufu konusundaki örnek uygulamaları, Haliç kentsel dönüşümü kapsamında yapılacak mahalle konseptli konut projesine taşıyacak. %30'u yabancılara yönelik olacak proje, değeri 50 bin lira olan konutu 250 bin lira değerinde modern ve yeşil bir konuta dönüştürecek.

Açıldığı ilk altı ayda yüzde 90 doluluk oranına ulaşan, oda fiyatları 200 ile 700 TL arasında değişen Hilton Golden Horn Oteli, Sütlüce Kongre Merkezi, Emre Arolat'ın inşa ettiği kültür merkezi, üniversiteler ve Beyoğlu Belediyesi'nin öncülüğünde hayata geçecek konut projesi ile karma bir yaşama evsahipliği yapacak Haliç, Amplio ile tamamen yenilenecek.

Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, ntvmsnbc.com'a verdiği özel röportajda Haliç'in tamamını hedeflediklerini ve milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

Haliç'te mahalle kültürünü yansıtan proje tam olarak nerede yer alacak?
"Örnektepe'de yer alacak. Örnektepe sakinlerinin Beyoğlu Belediye Başkanı'na giderek 'Haliç'te güzel çalışmalar oluyor. Bizim de evlerimiz yenilensin' demesi ile projenin temelleri atıldı. Oteli yaparken tüm verdiğimiz sözleri yerine getirdik, Beyoğlu Belediyesi de çok memnun oldu ve bize teklif ettiler. %95 uzlaşma sağlandı. Haliç halkı, mahallelerinde kalacak.

Projede kapalı siteler olmayacak. Aynı projede farklı yapı grupları yer alacak. Villalar, apartmanlar aynı projede yer alacak. Toplumun her kesiminin birarada yaşayacağı bir proje olacak. Dükkanlar, marketler, manavlar ve sosyal alanlarda buluşulacak. Kütüphanesi olan modern bir kahve de yer alacak. Sakinler, kendi kitaplarını buraya bırakarak, kitap değiş tokuş edecek."

Alman modeline göre projelendirme yapılacağını, musluktan akan suyun içilebileceğini belirttiniz. Başka farklı uygulamalar ne olacak?
"İnsan odaklı ve çevre dostu bir proje olacak. Yatak odalarında gün ışığı ile uyandırma sistemi olacak. Yağmur suları filtrelenerek duş için ve çamaşır makinesi için kullanılacak. Fotovoltaik uygulama ile güneş enerjisi direkt olarak elektriğe çevrilecek."

100-120 milyon TL yatırımla, yeşil bina uygulamaları anlamında ilkleri barındıran, üst kalite ve örnek bir proje yapacaksınız. Bu proje farklı gelir gruplarına yönelik olacak. Konut fiyatları nasıl olacak?
"Mahallede belli konumlar var. Yapının hangi katta olduğundan, teraslı olup olmadığına göre fiyatlar değişecek. 100 m2'lik yeri olan 60m2'lik bir konuta sahip olacak. Ancak şu anki değeri 50 bin lira ise 250 bin lira olacak. Metrekare anlamında küçük ama kazançlı bir yatırım olacak. Fiyatı konutun projedeki yerine göre belirleyeceğiz."

Projeyi yabancı yatırımcılar ve Alman vatandaşlarına açacak mısınız?
"Dünya insanlarından da belli bir karma olacak. Davetler yapmak istiyoruz. Almanya, Yunanistan, İran, Türkmenistan gibi ülkelerden sakinlerimiz olacak. Projenin %30'u yabancılara yönelik olacak. İstanbul global bir yer; Paris, Londra gibi. Yabancıların konut alabilmesine çok pozitif bakıyorum. Sosyal etkiler ve ekonomiye katkı açısından önemli olacağını düşünüyorum.  Kendisi gelmese, eşi dostu gelip İstanbul'da konuk olacak."

Körfez ülkelerinden talepler alıyor musunuz?
"Mahalle projesi için 'yüzde 100'ünü alalım' gibi bir teklif de geldi ama biz karma projeden yanayız. Yatırımcı olarak gayrimenkulle çok ilgileniyorlar."

20 ilde otel projesi gerçekleştirme hedefiniz doğrultusunda mı Körfez ülkeleri ile işbirliklerine gideceksiniz?
"Evet, olabilir. Önemli ve geçerli bir proje olacak"

Hangi iller olacak? Görüşmeleriniz var mı?
"Türkiye'nin 1 milyon ve üzeri nüfusu olan 20 ilini ortaya çıkarmıştık. Van, Kars, Samsun, Diyarbakır, Manisa, Çorlu başta olmak üzere yatırımlar devam edecek."

Boğaz'da bir otel projeniz ya da karma projeniz olacak mı?
"Mevcut tarihi binaları restore etmek şeklinde olabilir. Görüşmelerimiz sürüyor bu konuda. Ancak süreç uzun olduğu için şu an esas olarak enerjimizi Haliç'e aktarıyoruz. Bu konut projesini gerçekleştirdikten sonra bu konuya ağırlık vereceğiz."

Haliç'te başka bir projeniz olacak mı?
"Otelde olduğu gibi mahalle projesi ile de örnek olmak istiyoruz. Pilot projeyi en güzel şekilde hayata geçirdikten sonra devamı gelecek."

Beyoğlu Belediyesi ile mi devam edecek çalışmalarınız?
"Bizden istedikleri Haliç'te yaptığımız bu projeyi devam ettirmemiz. Daha değişik projelere de talibiz. Diğer projeler için de teklifte bulunurlarsa, yeni çalışmalar yapmayı isteriz."

Kentsel dönüşüm alanları ile ilgileniyor musunuz?
"A'dan Z'ye içinde olduğumuz projeleri seviyoruz. O nedenle diğer dönüşüm alanlarında yer almayacağız."

Mahalle projesine 100-120 milyon TL'lik yatırım yapacaksınız. Toplam da hedefiniz nedir?
"Haliç'in tamamını hedefliyoruz. Mahalle konseptini tümüne yaymak istiyoruz. Çarparsanız milyar dolarlar çıkıyor. Tabii, hepsini biz yapacağız diye birşey yok. Ahenkli bir şekilde Haliç'i güzelleştirerek, eski görkemine kavuşturacağız."

2010'da %73'lük bir büyüme sağladınız. Özsermayeniz 2009'da 42 milyon TL iken 2011'de 115.8 milyon TL'ye ulaştı. 2012 için hedefiniz nedir?
"Üzerine 50 milyon TL daha geliyor. 170 milyon TL'yi bulacaktır. Özsermayemizi arttırıyoruz. Bu da Türkiye'ye olan özgüveni gösteriyor."

Yurtdışı projeleriniz olacak mı?
"Berlin ve Doğu Almanya'da olabilir. Öncelikle burada yaptığımız projeyi Doğu Almanya'da canlandıracağız. Leipzig'de olacak. Tarih ise senenin son çeyreği."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...