Hasankeyf'i kurtarmak için kazılara devam

Ilısu Barajı'nın yapılmasıyla sular altında kalacak olan Hasankeyf'teki kazı çalışmalarına bu yıl da devam edileceği bildirildi.

Anadolu Ajansı 08.03.2011 - 10:13

Hasankeyf'i kurtarmak için kazılara devam

Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf Kazı Başkanı Prof. Dr. Abdülselam Uluçam, Japonlarla ortak çalışma yürüterek, Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde 10-15 bin yıllık olduğu tahmin edilen höyükte kazı yapılacağını söyledi.

Ilısu Barajı'nın yapılmasıyla sular altında kalacak olan Hasankeyf'teki kazı çalışmalarına bu yıl da devam edileceği bildirildi. Bu yıl kazı çalışmalarında 10-15 bin yıllık olduğu tahmin edilen şehrin kalıntılarının ortaya çıkarılmasının hedeflendiği açıklandı.

Yaklaşık 8 yıldır Hasankeyf Kazı Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Uluçam, Hasankeyf'te kamuya ait alanda kazılacak yer kalmadığını ifade etti.

Bu yılki kazılarda Japonlarla ortak çalışma yürüteceklerini belirten Uluçam, ''Hasankeyf merkezinde kamuya ait alanda kazılacak yer kalmadı. Kalan yerler ise şahısların tapulu mallarıdır. Bu nedenle Hasankeyf girişindeki türbenin yakınında bulunan, Hristiyanlara ait şehir kalıntısında çalışma başlatmak istiyoruz. Haziran veya Temmuz ayında Japonlarla yapacağımız ortak çalışmada 10-15 bin yıllık olduğunu sandığımız şehri ortaya çıkartmaya çalışacağız'' dedi.

Uluçam, 15 Mart tarihi itibariyle İçkale ve Büyüksaray'da da kazı ve restorasyon çalışmalarının başlayacağını belirterek, geçen yıl yapılan kazılar nedeniyle görev alan Hasankeyflilere ve esnaflara yaklaşık 1 milyon liralık katkılarının olduğunu da ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...