Hasar gören hastane yeni binasına taşınıyor

Van merkezde bulunan eğitim ve araştırma hastanesi, Zeve Yerleşkesi'nde yapımı devam eden 400 yataklı yeni binada 2 ay içinde hizmet vermeye başlayacak.

27.11.2011 - 15:21

Van'da 23 Ekim ve 9 Kasımda meydana gelen depremlerde hasar gören Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi boşaltılmış, hastalar Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine taşınmıştı. YYÜ yönetimi, hastanenin hasar görmesinin ardından Zeve Yerleşkesi'nde 400 yataklı hastanenin yapımına hız verdi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, depremlerden sonra, yapımı devam eden yeni hastane binasında uzman ekiplerin inceleme yaptığını ve ciddi bir hasar olmadığı yönünde kendilerine bilgi verdiklerini söyledi.

Battal, ''Yeni hastane binamıza bugün ısıtma sistemi bağlandı. Diğer eksikliklerin giderilmesi ve çevre düzenlenmesi hızla devam ediyor. Eski hastaneden eşyaların ve cihazların taşınması için bir firmaya ihaleyi verdik. Bu taşınma işlemi en kısa sürede başlayacak. Diğer taraftan Kalkınma Bakanlığının önümüzdeki hafta aktaracağı bütçe doğrultusunda hastanenin tefrişatı ve ekipman alımını yapacağız. 2 ay içinde yeni hastanemizde hizmet vermeye başlayacağız'' dedi.

Eski hastanenin yatak sayısının duruma göre 550 il 650 arasında değiştiğini ifade eden Battal, yeni hastanenin yatak sayısının yetmeyeceği düşüncesiyle kullanılmayan 50 odayı kullanmak suretiyle yatak sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Battal, gelecek yıldan itibaren Kalkınma Bakanlığının desteğiyle ek bina yaparak buradaki yatak sayısını 700'e kadar çıkarıp taleplere cevap vermeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...