HDP Milletvekili Altan Tan Saadet Partisi'nden aday olacak

HDP Milletvekili Altan Tan'ın, 24 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde Saadet Partisi'nden aday olacağı belirtildi.

Haberler - DHA 20.05.2018 - 13:25 | Son Güncelleme : 21.05.2018 - 10:48

HDP Milletvekili Altan Tan Saadet Partisi'nden aday olacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 24 Haziran'da yapılacak milletvekili seçiminde SP'den İstanbul milletvekilliği için aday olacağı belirtildi.

24'üncü dönemden beri HDP'den milletvekili olan Altan Tan, HDP'den başvurusu olmadığını açıkladı.

Tan, SP'de siyaset yapmak için birkaç kez Genel Başkan Temel Karamollaoğlu ile görüşmüştü. 

İSTİFA EDECEK

Yapılan görüşmeler sonrası Tan'ın, SP'den İstanbul 3'üncü bölge 1'inci sıradan milletvekili adayı olacağı öğrenildi. Halen HDP Diyarbakır milletvekili olan Altan Tan'ın yarın HDP'den istifa edeceği belirtildi. 

HDP SÜRECİ KÖTÜ YÖNETTİ

HDP'li Altan Tan, verdiği son demeçte, partiyi 'marjinal sol'un etkisinde olmakla eleştirmişti.

Tan, Irak'ta Erbil merkezli yayın yapan K24 televizyonuna verdiği demeçte, "HDP’nin 7 Haziran’dan sonraki süreci çok kötü götürdüğüne inanıyorum. Bir de 'marjinal sol'un Kürt siyasal hareketinde bu kadar etkili olmasını yanlış görüyorum. HDP ile HÜDA PAR ittifakı keşke olsaydı. ’deki siyasi partiler HDP’ye sakıncalı muamelesi yaptılar, ittifaka almadılar. HDP de HÜDA PAR’a sakıncalı muamelesi yaptı. Aynı mantıkla HDP de onu dışladı. Keşke Kürt siyasal partilerinin bir ittifakı olabilseydi. Yani Kürt hassasiyeti olan siyasi partilerin bir ittifakı olsaydı ama HDP’deki sol marjinal gruplar buna izin vermedi" demişti.

İTTİFAK OYU NASIL HESAPLANACAK?

Sayfa Yükleniyor...