NTV

HDP milletvekillerinden Anayasa Mahkmesi önünde açıklama

Anadolu Ajansı

Türkiye

Anayasa Mahkemesi önünde açıklama yapan HDP milletvekilleri, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması istendi.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Anayasa Mahkemesi önünde, tutuklu HDP milletvekilleri için yapılan başvurulara ilişkin basın açıklaması yaptı.

HDP milletvekillerinin 217 gündür tutuklu bulunduğunu belirten Kerestecioğlu, Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvurunun üzerinden de 203 gün geçtiğini söyledi.

Bu ülkede hala hukukun kaldığına olan inançla adalet aradıklarını ve Anayasa Mahkemesi’nin kendi içtihadını uygulamasını beklediklerini ifade eden Kerestecioğlu, "Hakimleri ve savcıları da cesaretle davranmaya öncelikle vekillerimizi derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

SANCAR: VİCDANLARINA DEĞİL, AKILLARINA SESLENİYORUZ

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da yüksek mahkemeye görevini hatırlatmak amacıyla bu açıklamayı yaptıklarını kaydederek, şunları söyledi:

"AYM üyelerine tekrar sesleniyoruz, vicdanlarına değil akıllarına sesleniyoruz. Kendi akıllarına, hukuka biat etsinler, iktidara değil. İçtihadınız bellidir. Milletvekillerimiz ve eş başkanlarımızla ilgili davanın ne olduğu da bellidir. Yapılacak şey açıktır. Bu kadar gecikmenin hiçbir makul ve meşru sebebi yoktur. İçtihatlarınıza ve evrensel hukuka uygun kararınızı bir an önce verin."

“BİZ BUNLARI 12 EYLÜL’DE YAŞAMIŞTIK”

Filiz Kerestecioğlu, bir gazetecinin, haklarında yakalama kararı bulunan HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Fatma Hezer Öztürk'ün vatandaşlıktan çıkarılmasına ilişkin Resmi Gazete'deki ilanı hatırlatması üzerine, "Bugün darbeyi kınayanların, 12 Eylül'de yapılan uygulamalara benzer uygulamaları dikkat çekici. Bu da darbenin bir başka türlü uygulanmasıdır. Çünkü biz bunları 12 Eylül'de de yaşamıştık" dedi.