HDP referandum kampanyasını tanıttı

Anayasa değişikliğine “hayır” diyecek olan HDP, referandum kapmanyasını tanıttı.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 02.03.2017 - 17:48 | Son Güncelleme : 02.03.2017 - 17:53

HDP referandum kampanyasını tanıttı

HDP'nin 16 Nisan'da gerçekleştirilecek referanduma yönelik kampanyası, İstanbul'da tanıtıldı.

Parti görevlileri, salondakilere 'hayır' yazılı pankart ve flamalar dağıttı.

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, burada yaptığı konuşmada, 1924'ten bu yana 'nin anayasalarında Kürtlerin ve kültürel zenginliklerin yer bulmadığını savundu.

Anayasaların toplumu bir arada yaşatmanın "dermanı" olduğunu, müzakere ve istişareyle ortak paydalarda buluşularak yapılması gerektiğini dile getiren Baydemir, şöyle devam etti:

"Figen Yüksekdağ Eş Genel Başkanımızın, Selahattin Demirtaş Eş Genel Başkanımızın, milletvekillerimizin içinde sözünün olmadığı, 6 milyon oy temsili olan HDP'nin sözünün, renginin yansımadığı bir anayasa, Türkiye'nin anayasası olabilir mi? Elbette ki 'hayır.' Olağanüstü hal rejimi, korku rejimi, korku cumhuriyeti ortamı içinde Türkiye'nin tümünü kucaklayan bir anayasa oluşturulabilir mi? Elbette ki 'hayır. Bu paket olsa olsa demokrasinin de özgürlüğün de bir arada yaşama arzusunun fermanıdır. Bu paket derman değil fermandır. Bu paket maya değil tuzun kokmuş halidir. Tuzun kokmuş haline 'hayır'."

"12 Eylül ruhunun yeniden hortlatılmak" istendiğini savunan Baydemir, "12 Eylül askeri cuntasından günümüze değin bin bir emekle, mücadeleyle elde etmiş olduğumuz bütün kazanımları yok edip bir kez daha cunta anayasasının ruhunu dipdiri hale getiriyorlar" iddiasında bulundu.

Konuşmasına zaman zaman Kürtçe devam eden Baydemir, AK Parti'nin 7 Haziran'da ortaya çıkan iradeyi yok saydığını öne sürdü.

Osman Baydemir, "2 yıllık müzakere, istişare, çatışmasızlık sürecinde 90 yıllık yaralar kabuk bağladı. Bir kez daha insanlarımız birbirini anlamaya başladı, empati kurdu, geleceğe umutla baktı. 'Birlikte yaşayabiliriz' duygusunu en güçlü şekilde yaşadılar. Siz ne yaptınız? Milletin iradesini tanımadınız" ifadelerini kullandı.

Belediyelere kayyum atanmasını eleştiren Baydemir, anayasa değişikliğiyle Türkiye'nin başına "kayyum" atanmak istendiğini iddia etti.

Konuşmasında "Bütün Türkiyelilere çağrımızdır" diyen Osman Baydemir, "Gelin, sivil darbeyi, karşı darbeyi, OHAL'i ve kararnamelerin tamamını sandığa gömelim. Gelin, kentleri yakıp yıkan o zihniyeti sandığa gömelim. Gelin, Cumhuriyet tarihinin en büyük 'şer'i şu an kapıda; kapımıza şer dayatılmış. Bu şere bir 'hayır' çekelim. Her şerde bir hayır vardır, bu şeri 'hayır'la hayıra dönüştürelim. Bu kez 'hayır' da iyilik var ferahlık ve aydınlık var" ifadelerini kullandı. 

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, anayasa değişikliğiyle otoriter bir rejimin kurulmak istendiğini ileri sürerek, Türkiye'nin buna "hayır" diyeceğine inandığını söyledi.

Kerestecioğlu şunları söyledi: "AKP, bu referandum sonuçları ile 'vesayet bitecek, istikrar gelecek' diyor. Vesayet halkın yönetimde hiçbir yerde olmadığı rejimlerde olur. Bugün AKP'ye göre Sayıştay vesayet, Merkez Bankası vesayet, AKP'nin ülkeyi talan etmesinin önündeki her bürokrat her kamu uzmanı vesayet. Diledikleri, kurumsal her denetim kalksın, Meclis ortadan kalksın, yargı ortadan kalksın ve ülkeyi yalnızca 'ben yöneteyim'...İşte bunun adıdır vesayet. Ülkede tek adamı vasi ilan etmek istiyorlar. Onların 'evet' için söyleyecekleri bundan başka tek birşey yok.

Tanıtım toplantısında HDP'nin kampanya boyunca kullanacağı Türkçe ve Kürtçe şarkılar dinletildi.

Diyarbakır ve İzmir'de eş zamanlı yapılan toplantılara bağlanarak, buradaki konuşmalar yansıtıldı.

Sayfa Yükleniyor...