Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Abdullah Çakıroğlu ve şikayetçi hemşire Ayşegül Terzi katılmazken, tarafları avukatları temsil etti.

Ayşegül Terzi'nin anne ve babasının da hazır bulunduğu duruşmayı, İzmir Baro Başkanlığı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezinden avukatların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi takip etti.
Mahkeme hakimi İbrahim Uyanık, sanık Çakıroğlu ve mağdur Terzi için istenen raporlara ilişkin yazılan yazılara cevap olmadığını tutanağa geçirdi.

Mağdur Terzi'nin avukatlarından Birsen Baştopaloğlu “Sanığı biz göremedik. Vareste tutulmayı talep ediyor ama bir önceki celse de gelmemiştir. Duruşmalardan kaçmaktadır. Güvenlik tedbirini gerekçe göstererek duruşmadan vareste tutulma talebinde bulunmuştur. Önceki celselerde gelmediği takdirde tutuklanacağını ihtar etmiştiniz. Sanığın tutuklanmasını talep ediyoruz" dedi.

Avukat Bahar Ünlüer Öztürk de "Sanık hakkında vareste tutulma olmamasına rağmen katılmamaktadır. Tutuklama kararı verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Çakıroğlu’nun avukatı Şemsi Dak ise, "Tutuklamayı gerektirir nedenler yoktur. Müvekkilimin duruşmalardan vareste tutulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
Ara kararını açıklayan mahkeme hakimi, mağdur Ayşegül Terzi ve sanık Abdullah Çakıroğlu'nun Adli Tıp Kurumundan raporlarının beklenmesine karar verdi.

Sanık hakkındaki adli kontrol kararının devamına karar veren mahkeme hakimi, Abdullah Çakıroğlu'nun duruşmadan bağışık tutulma talepleri ve ileri sürdüğü gerekçeler yerinde görülmediğinden reddine hükmetti.

Mahkeme hakimi, Çakıroğlu'nun duruşma gün ve saatinde hazır edilmesi için hakkında zorla getirme müzekkeresi çıkarılmasına karar verdi.

Çakıroğlu hakkında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması taleplerini de reddeden mahkeme hakimi, duruşmayı erteledi.

Özel bir hastanede hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, Kurban Bayramı’nda nöbetten dönerken Maslak’ta bir halk otobüsünde şort giydiği gerekçesiyle Abdullah Çakıroğlu tarafından saldırıya uğramıştı.

Olayın ardından gözaltına alınan Abdullah Çakıroğlu hakkında "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından 9 yıl 4 ay hapis istemiyle dava açılan Çakıroğlu, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Çalıroğlu’nun serbest bırakılması tepkilere yol açmış zanlı ikinci kez gözaltına alınmıştı. Ardından mahkeme Abdullah Çakıroğlu’nu tekrar tahliye etmişti.