Başbakan Davutoğlu'dan Suriye açıklaması

Başbakan Davutoğlu, Suriye'deki gerilimin Türkiye'ye sıçramaması için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirtti.

ntv.com.tr 29.06.2015 - 00:21

Başbakan Davutoğlu'dan Suriye açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye sınırındaki gelişmelere karşı hazırlıklı olduğunu söyledi.

İstanbul'daki Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen iftar programında dini azınlıklar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'den gelen mültecileri en iyi şartlarda karşılamaya devam edeceklerini söyleyen Davutoğlu, "Ama çok güçlü bir siyasi iradeyle eğer Türkiye'nin sınır güvenliğine bir halel gelecek olursa, eğer Türkiye kendisinin, bu huzur bahçesinin tehdit edildiği kanaatine varacak olursa her türlü ihtimale karşı da hazırlıklıdır ve bu hazırlık konusunda gerekli çalışmaların hepsi yapılmıştır" dedi.  

"TEDBİRLERİN GEREĞİ YAPILACAK"

"Kimse etraftaki ateşin Türkiye'ye sıçrayacağı konusunda bir kaygı içinde olmamalıdır" diyen Başbakan, şöyle devam etti:

"Hükümet olarak da şimdi koalisyon çalışmaları içinde evet ikinci nitelikte bir görev yürüttüğümüzü düşünenler olabilir ama bir saniye dahi bu görevi yürütüyorsak ülkemizin bir dakikasına mal olacak bir gelişme karşısında dahi sessiz kalmaz gerekli her türlü tedbiri alırız, devlet kurumları da bu tedbirlerin gereğini yapar."

"İHMALE MAHAL YOK"

Davutoğlu, TSK ve emniyet birimlerinin de "Türkiye'deki bu huzur ortamının devamı için ayakta" olduğunu belirtti ve şunları kaydetti:,

"Bu konuda da hiçbir ihmale mahal bırakılmayacaktır. Sınır boylarımızın ve ötesinin güvenliği için oradan gelebilecek riskleri azaltmak için alınması gereken tedbirleri alırız. Bu kadim geleneğimizin bütün Ortadoğu'da barış içinde devamı noktasında da diplomatik temaslarımızı, çabalarımızı sürdüreceğiz." 

IŞİD İDDİALARINA YALANLAMA

Türkiye'nin IŞİD ile işbirliği yaptığı iddialarını da kesin bir dille reddeden Davutoğlu, "Bir ramazan gününde Türkiye'nin DAEŞ gibi bir terör örgütüyle iş birliği yaptığını iddia edenler, vicdanlarını kaybetmişlerdir. Gözleri kapanmış, kalpleri mühürlenmiştir. Türkiye hiçbir zaman hiçbir zalimin yanında yer almadı, yer almayacak" diye konuştu

"TAVİZ VERMEYİZ"

Davutoğlu, koalisyon tartışmalarına da değindi. Cumhurbaşkanı'nın görevlendirmesinden sonra çalışmaları iyi niyetle sürdüreceklerini belirten Davutoğlu, "Bütün partilere hepinizin huzurunda seslenmek istiyorum; gelin hep beraber Türkiye'nin geleceği konusunda ortak ilkelerde buluşalım. Ama her gün yapılan açıklamalarla eğer birileri 'AK Parti koalisyona çok istekli, dolayısıyla kendi düşündüklerimizi dayatırız' diye bir yaklaşımla bize gelirlerse, bilsinler ki biz gönül sohbeti anlamında ve müzakere anlamında her şeye açığız, ama dayatmaya ya da emrivakilere kesinlikle taviz vermeyiz" ifadelerini kullandı.

Başbakan, koalisyon çalışmalarının başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Her halükarda AK Parti 12 yıllık bu dini özgürlükler anlamında sağladığı kazanımları bundan sonra da koruyacak şekilde, hem muhtemel bir koalisyonda ya da ileride olabilecek bir seçim sonrası oluşacak herhangi bir hükümette her zaman aynı kararlılıkta yoluna devam edecektir. Bizim olduğumuz yerde kesinlikle İstanbul'un kadim kültürü yaşayacaktır. Bizim sorumluluk aldığımız bir Türkiye'de hiçkimse dini, mezhebi, etnik kimliği dolayısıyla tahkir edilmeyecek, herhangi bir ayrımcılığa tabi tutulmayacaktır."

Sayfa Yükleniyor...