‘Her şey 3 saniyede oldu’

Artvin’in Şavşat ilçesinde yağışların bentleri yıkması sel felaketine neden oldu. Görgü tanıklarından Ali Dede olay anını anlattı: “Her şey 3 saniyede oldu.”

16.07.2009 - 11:44

Şavşat ilçesine aşırı yağışın bentlerin yıkılmasına sonucu sel meydana geldi. Görgü tanıkları selde yaşananları anlattı.


Ali Dede, dere kenarındaki evlerinde bulundukları sırada patlama sesi gibi bir ses duyduklarını belirterek, ''İlk önce hanım dışarı çıktı. Daha sonra ben de dışarı çıktığımda gelen sel arabaları, atölyeleri ve evleri önüne alarak götürdüğünü gördüm. Her şey 3 saniyede oldu'' dedi.

Sele kapılmaktan son anda kurtulduğunu ifade eden Dede, ''Sel suları gelmeye başlayınca ben dereden uzaklaşarak evimin yakınındaki demir korkuluklara tutunarak kurtuldum. Ama dere kenarındaki baraka türü bir yapıda ekmek yapan halamın gelininin de aralarında bulunduğu biri çocuk 4 kişiyi sular götürdü'' diye konuştu.

Makine teknisyeni Müfit Yılmaz da, dere üzerinde 2008 yılından beri bent yapımının sürdüğünü belirterek, şunları anlattı: ''Dere yatağının üst kısmındaki birinci bent yıkılınca, aşağıdaki diğer bent de yıkıldı. Bentlerden kopan beton parçaları ve su aşağıya doğru gelip ev ve iş yerlerinde tahribat oluşturdu. Bentler yeterince demir kullanılmadığı için yıkıldı. Su baskını sonrası dehşet verici bir görüntü oluştu. Şavşat bir dağın eteğine kurulduğu için 5 ile 10 yılda bir sel olur. Ancak bugüne kadar en şiddetli olan ve en ağır tahribat yapan sel, bu oldu.''

Haydar Yurtcan ise yaşanan selden kendilerini zarar görmediğini ancak komşularının çok zararı olduğunu belirterek, ''Böyle bir afet daha önce hiç görülmedi'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...