Heyelana karşı muşamba

Kuşadası'nda iki bloğu boşaltılan sitenin önünde yapılan kazıda toprak kaymasını önlemek amacıyla ilginç bir yönteme başvuruldu. Yağmurun toprağa işlememesi için yola muşamba serildi.

21.02.2011 - 15:41

Heyelana karşı muşamba

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde geçtiğimiz yıl şubat ayında yağışlarla birlikte toprak kayması yaşanan Kadınlar Denizi Mahallesi Işıkkent Sitesi sakinleri, bir kez daha panik yaşıyor.

Site önündeki inşaat kazısında önceki akşam meydana gelen toprak kayması üzerine olay yerine gelen Kuşadası Belediyesi ekipleri, önlem olarak yola muşamba serdi.

Yola muşamba sererek önlem alan belediyenin kendileriyle dalga geçtiğini belirten site yöneticisi Uğur Dörtok, korkudan uyuyamaz hale geldiklerini söyledi.

Dörtok, şu açıklamayı yaptı: "Plansız programsız yapılan kazılar sitemizi tehdit ediyor. Belediye yetkililerini defalarca uyardık, dilekçeler verdik. Hiçbir önlem alınmıyor.

Geçtiğimiz yıl yaşanan toprak kaymasından sonra bu yıl yine aynı şekilde tehlike yaşıyoruz. Kademeli kazı yapılıp, istinat duvarı çekileceğine böyle bir dönemde yağmurun yoğun olduğu aylarda bu kazılar yapılıyor.

Önceki akşam yağan yağmurda toprak kaydı. Belediye ekiplerine haber verdik. Gelip önlem olarak yere muşamba serdiler. Bu muşamba ile güya 54 evi güvene almış oluyorlar" dedi.

Uğur Dörtok, geçen yıl yaşanan toprak kaymasında sitenin 16 dairesinin boşaltıldığını, vatandaşların panik yaşadığını aktardı. Dörtok, "Kazılar ve toprak kaymaları yüzünden evlerimizi kimse sigortalamıyor. Bankalardan kimse evleri ipotek gösterip kredi alamıyor. Ev satın almak isteyenler de kredi alamıyor. Site sakinleri adına savcılığa suç duyurusunda bulunacağım" diye konuştu.

Kuşadası Kaymakamlığı yetkilileri ise önceki emniyet güçlerinin tuttuğu tutanakları göz önünde bulundurduklarını belirtti. Yetkililer, "Aydın İl Afet İşleri'nden bölgeyi incelemesi için bir ekip istedik. Onların hazırlayacağı rapor doğrultusunda ne yapılacağına karar vereceğiz. Toprak kaymasına önlem olarak yola muşamba serilmesini ise ilk defa duyuyoruz" dedi.

Kuşadası Belediyesi Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada ise şu görüşlere yer verildi: "Hafriyat alanında zabıta ekipleri kontrol noktası oluşturdu. Belediyenin imar işleri müdürlüğüne bağlı uzmanlar ve bayındırlık işleri ekipleri de toprak kaymasının çevredeki yerleşim birimlerini etkilememesi için önlem aldı."

27 Şubat 2010 tarihinde yaklaşık bir hafta süren yağmurlar sonucu Işıkkent Sitesi önünde meydana gelen toprak kayması üzerine H Blok ile kaymanın yaşandığı yöndeki Nurgül Apartmanı'ndaki 16 daire boşaltılmıştı. Günlerce evlerine giremeyen site sakinleri, yağmurun durmasından sonra belediyenin istinat duvarı yapmasıyla rahat bir nefes almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...