Heyelanda ölen her Rizeli için 10 bin lira

Rize'nin Gündoğdu beldesinde yaşanan sel felaketi ve heyelanda ölen vatandaşların ailelerine Rize Valiliği’nce bankada hesap açtırılarak, ölen her vatandaş için 10 bin lira para yardımı yapıldı.

Anadolu Ajansı 01.09.2010 - 17:20

Rize Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Gündoğdu beldesinde 26 Ağustos’ta meydana gelen sel ve heyelan felaketinde 13 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin yaralandığı, hala kaybolan Havva Kopuz'u arama çalışmalarının ise devam ettiği belirtildi.

Afet meydana gelmeden önce Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün Valiliği bilgilendirdiği, bunun üzerine valilikçe kamu kurum ve kuruluşları ile yerel basına gerekli duyuruların yapıldığını ifade edilen açıklamada, afet sırasında vatandaşlarla yapılan görüşmelerde bu uyarıların dikkate alındığı ve vatandaşların evlerine girmeyerek tedbir aldığının anlaşıldığı, bu sayede daha fazla can kaybının önüne geçildiğinin muhtemel olduğu vurgulandı.

Açıklamada, afet meydana geldikten itibaren gerek arama kurtarma çalışmaları, gerekse yardım çalışmalarının, oluşturulan kriz masası ile eş güdüm içinde yapıldığı, ortalama yarım saatte bir gelişmeler hakkında basının bilgilendirildiği ve olası yanlış yönlendirmelerin önüne geçildiğine dikkat çekilerek, şöyle devam edildi:

''Arama kurtarma çalışmalarına Rize, Trabzon, Giresun, Erzurum ve Artvin'den gelen AKUT ve sivil toplum kuruluşlarına bağlı 63 personel katılmıştır. Karayolları, DSİ, İl Özel İdaresi, Rize Belediyesi ve diğer belediyelerden ve Kızılaydan toplam 28 yükleyici, 8 greyder, 62 kamyon, 11 ekskavatör, 4 dozer ile çalışmalar devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri 3 helikopter ve 19 AKUT personeli ile 1.5 gün çalışmalara katılmıştır.

Selde mahsur kalan 12 vatandaşımız helikopterlerle kurtarılmıştır. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından 1 milyon lira, Başbakanlık Ekonomik ve Mali İşler Başkanlığından 500 bin lira ve Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünden 261 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon 761 bin lira yardım gönderilmiştir.

Başbakanlık Ekonomik ve Mali İşler Başkanlığından gelen ödenekten afette ölen vatandaşlarımızın ailelerine Rize Valiliğince bankada hesap açtırılarak, kaybettiğimiz her vatandaşımız için 10 bin lira para yardımı yapılmıştır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...