'Heykel olmak'

Londra'nın ünlü meydanındaki kaide için 'canlı heykel' gönüllüsü aranıyor...

Haberler 26.02.2009 - 12:43

'Heykel olmak'

Sanatçı Anthony Gromley, İngiltere'deki yaşamı simgelemesi amacıyla 100 gün boyunca kaidede canlı heykelllik yapacak 2.400 kişi arıyor

Londra'nın Trafalgar Meydanı, 150 yılı aşkın zamandır önemli tarihi ve askeri liderlerin yaklaşık bir düzine heykeli ile süslü.

Meydana adını veren Trafalgar Deniz Savaşı'nın kahramanı Lord Nelson, Kral Dördüncü George ve George Washington burada heykeli bulunanlardan bir kaçı.

Meydan açıldığından bu yana, Meydanın köşelerine yerleştirilen dört büyük kaideden biri, bu onuru hakedecek bir kişi için boş bırakılmış durumdaydı.

Ta ki İngiliz Kraliyet Sanat akademisi, bundan 10 yıl önce burada dönüşümlü olarak çeşitli sanat çalışmalarına yer verilmesini önerene dek...

Sonuçta kaidede hangi hükümdar, devlet adamı ya da komutanın heykeli olacak bilinmez ama önümüzdeki 100 gün boyunca kaide herkese açık.

'KENDİNİZ OLUN'

Antony Gormley'nin 'canlı' sanat çalışması "Biri ve Öteki", bir kaidede durmanın yalnızlığını anlatmayı amaçlıyor.

Gormley bu iş için 2.400'den fazla modele ihtiyacı olacağını söylüyor.

Gönüllülerden istenen, sadece "kendileri olmaları" ve bir saat boyunca kaide üzerinde durmaları.

Yasaları çiğnemedikleri sürece istediklerini yapmakta ve söylemekte serbest olacaklar.

Gormley kaidede 100 gün kalacak bu çalışmayla ülkedeki yaşamın hemen her renk ve dokusunu yansıtmayı umduğunu söylüyor; bunu yaşamın portesini yapmaya benzetiyor.

Hazırlanan internet sitesinde başvuruları toplamaya başlayan sanatçı, teşhircilerden veya baskı gruplarından da katılım olabileceğini kabul etmekle birlikte, asıl umudunun "sıradan insanların" katılımı olduğunu söylüyor.

Gormley; "amacım durumu kaidedeki özne açısından düşündürmek. Dünyaya böylesi merkezi ve yüceltilmiş bir noktadan bakınca dünya hakkında ne öğrenmiş oluyoruz? Ya da yaşamınızın şu saatinde ne düşünüyorsunuz? İşte bunları merak ediyorum" diyor.

Gormley eserlerinde insan imgesini 'hafıza ve dönüşüm' kavramlarını vurgulayarak kullanmaya yöneliyor.

En ünlü eserlerinden 'Kuzey Meleği' (Angel of the North), Ülkenin doğu sahilindeki Gateshead'de simge haline gelmiş olan, 20 metre yüksekliğinde bir heykel.

Liverpool'daki 'Bir Başka Yer', sahile serpiştirilmiş 100 dökme demir insandan oluşuyor.

2007'deki 'Ufuk Etkinliği' adlı çalışması için Gormley, orijinal boyutlarda 31 insan figürünü Londra'da ufkun izlenebileceği çeşitli konumlara, örneğin binaların çatılarına köprü üzerlerine yerleştirmişti.

Antony Gormley'nin Trafalgar Meydanı'ndaki çalışması, 6 Temmuz - 14 Ekim tarihleri arasında görülebilecek.

Sayfa Yükleniyor...