Emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün ek klasörler'de yer alan 18 sayfalık ifadesinin büyük bölümü savcıların sorularından oluşuyor. Özkök'e sorulan soruların tümünün eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen darbe günlükleri kapsamında olduğu dikkat çekiyor. Özkök'e ilk olarak Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven gibi darbe planlarından haberi olup olmadığı soruluyor...

HİLMİ ÖZKÖK'ÜN İFADESİNDEN
"Ayışığı ve Yakamoz kod isimli darbe planlarından 2004 yılı bahar aylarında haberim oldu. Bu bilgiler bana slayt sunumu şeklinde gelmişti. Bunlar resmi delil maiyetinde olmadığı için işleme koymadım.

Şener Eruygur'un Genelkurmay makamında olduğu bir sırada kendisine böyle bir plan ve çalışma olup olmadığını sordum. Kendisi bana böyle bir çalışma olmadığını söyledi. Ancak ben buna rağmen kendisine, özellikle sık sık gazetecilerin ve rektörlerin Jandarma Genel Komutanlığına çağırılarak görüşülmesinin yanlış anlaşmalara neden olacağı konusunda kendisini uyardım.

Eldiven kod isimli darbe planı ile Cumhuriyet Çalışma Grubunu duymadım. Bu bilgiler bana geldiğinde karargahtaki arkadaşlarımla dahi paylaşmadım. Çünkü bazı şeylerin şuyu vukuundan beterdir."

MİT Müsteşarının zaman zaman kendisine bilgiler ve kayıtsız belgeler verdiğini belirten Özkök, Ergenekon örgütü konusunda kayıtlara geçecek bir evrakın kendisine ulaştırılmadığını söylüyor. Hilmi Özkök, kuvvet komutanlarının, hükümete muhtıra verilmemesi kendisinin çekilmesi, çekilmediği takdirde komutanların çekileceği şeklindeki iddiananın doğru olmadığını ifade ediyor:

"İktidara yeni gelen partinin yetkililerinin geçmişteki bazı söylemleri nedeniyle çekincesi olanlar toplantıda açık açık fikirlerini beyan ettiler. Hepsinin görüşlerini aldıktan sonra ben de katılmadığımı söyledim. Kimse benim yanımda muhtıra verme şeklinde bir teklifte bulunamaz. Ben de böyle bir şeye fırsat vermem. Görevde bulunduğum dönemde bu şekilde bir teklif gelmemiştir."

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, günlüklerde yer alan Eruygur'un, Yaşar Büyükanıt'ı zehirlemeye kadar varan planlar yaptığı yönündeki iddiaları Ayışığı ve Yakamoz planları çerçevesinde duyduğunu ancak bu konuda bilgisi bulunmadığını da anlatıyor.