Hitler'in 'Kavgam'ı Rusya'da yasaklandı

Rusya'da savcılar Adolf Hitler'in 1924-1925 yıllarında kaleme aldığı 'Kavgam' adlı yarı otobiyografik kitabını yasakladı.

Haberler 26.03.2010 - 14:36

Hitler'in 'Kavgam'ı Rusya'da yasaklandı

Rusya Genel Savcılık Bürosundan yapılan açıklamada, Almanya'da İkinci Dünya Savaşından beri yasaklı olan Hitler'in 'Kavgam' (Mein Kampf) kitabının Ari olmayan ırkların imhasını isteyen, bunlara yönelik ayrımcılığı haklı gösteren militarist bir görüşe sahip olduğu belirtilerek, "Bu kitapta hayata geçirildiğinde İkinci Dünya Savaşının başlamasına neden olan görüşler yansıtılıyor. Kavgam kitabı şu ana kadar aşırı bir yayın olarak değerlendirilmiyordu" denildi.


Açıklamada, bazı kitapevlerinde satılan ve internet üzerinden ulaşılabilen 'Kavgam' kitabının yasaklandığı ve federal yasaklı yayınlar listesine alındığı belirtildi.

Hitler'in 'Kavgam' kitabı Rusya'da aşırı ırkçı grupların en popüler yayınları arasında ilk sırayı alırken, özellikle Hitler'in doğum yıl dönümünde söz konusu aşırı ırkçı grupların saldırısı yüzenden Rusya'da Slav görünüşe sahip olmayanların sokağa çıkmaması uyarısında bulunuluyor.

Merkezi Moskova'da bulunan insan hakları örgütü SOVA, geçen yıl Rusya'daki ırkçı saldırılarda en az 60 kişinin öldürüldüğünü ve 306 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Rusya'nın Başkortostan Cumhuriyetinin başkenti Ufa'da bir savcının "aşırı" fikirle mücadele etmek için daha etkili mücadele yolları bulmak üzere yaptığı araştırmada, kentte Hitler'in 'Kavgam' kitabının dağıtımının yapıldığını tespit etmişti. Yerel savcının durumu genel savcılığa iletmesinin ardından Genel Savcılık Bürosu kitabı tamamen yasaklama kararı aldı.

SOVA yetkilisi Galina Kojevnikova yaptığı açıklamada, kitabın yasaklanmasının Rusya'daki Nazizm ile mücadeleye etkisinin çok fazla olmayacağını belirterek, "İnsanların (yetkililerin) aşırılıkla mücadele ettiklerini açıklama gereği duyduğuna dair bir duyguya kapılıyorum. Bu kitaba internet üzerinden hala ulaşılabilir. Bunun yayılmasını önlemek imkansız" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...