Hizbullah davasında 2 tahliye

Hizbullah'a yönelik operasyon kapsamında 11 kişi hakkında açılan davanın tutuklu 3 sanığından 2'si tahliye edildi.

Anadolu Ajansı 02.12.2009 - 18:43

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Şerif Onuk, Hüssam Turhan, Hüseyin İmir, tutuksuz sanıklar Remzi Ergin, Hüseyin Oran, Abdülhalim Çelik ve Özcan Bilmez ile avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Hizbullah terör örgütüne yönelik ''Beykoz Operasyonu''nda ele geçirildiği iddia edilen örgütsel dokümanın onaylı suretleri ile Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana Hizbullah dava dosyası ve kararının gönderildiğini bildirdi. Şatır, tutuklu sanıkların, celse arasında tahliye ve savunma dilekçeleri verdiğini açıkladı.

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için dosyanın gönderilmesini ve tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını istedi.

Sanıklardan Hüseyin İmir, Cahit Işık ve Çetin Özer'in avukatı Serkan Ramanlı, müvekkillerinin normal hayat içerisindeki sosyal faaliyetlerinin yanlış değerlendirilerek, örgüt üyeliğiyle ilişkilendirildiklerini ifade etti. Delillerin toplandığını kaydeden Ramanlı, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Sanık avukatlarından Abdulgani Orhan ise sanıkların, Hizbullah terör örgütünün 2002'den itibaren fiilen hiçbir eyleminin olmadığını ve dağıldığını söylediklerini kaydederek, ''Dolayısıyla, sanıklar, dağılmış bir örgütün üyesi veya yöneticisi olamaz. Yasal dernek faaliyetleri, yasal dergi ve gazete okumaları, aleyhlerine delil olarak gösterilmiş'' diye konuştu. Orhan da müvekkilleri için tahliye ve beraat istedi.

Diğer sanık avukatları, Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki görüşünün ardından beyanda bulunacaklarını bildirirken sanıklar 13 aydır tutuklu bulunduklarını ifade ederek, beraat ve tahliye talep etti.

Mahkeme, delil durumu, tutuklulukta geçen süre, atılı suçlamanın vasıf değiştirme ihtimalini dikkate alarak, sanıklar Hüssam Turhan ve Hüseyin İmir'in tahliyesine, Mehmet Şerif Onuk'un ise kuvvetli suç şüphesi nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verdi.

SANIKLAR İÇİN TALEP EDİLEN CEZALAR
İddianamede, Mehmet Şerif Onuk'un, ''silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek'' suçundan 15 yıldan 22 yıl 6 aya, Abdulkadir Turan, Cahit Işık, Hüseyin Oran, Hüssam Turhan, Abdulhalim Çelik, Hüseyin İmir, Remzi Ergin, Çetin Özer, Özcan Bilmez ve Ramazan Çelik'in ise ''silahlı terör örgütü üyesi olmak'' suçundan 7 yıl 6'şar aydan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...