HP Türkiyeli oluyor!

En büyük PC üreticisi Türkiye'de yıllık 2 milyon masaüstü bilgisayar üretim kapasiteli fabrika kuruyor.

25.05.2010 - 14:46

HP Türkiyeli oluyor!

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi Hewlett-Packard’ın (HP) ürünlerinde artık “Made in Turkey” yazacak.

HP ile üretim ortağı FoxConn, Türkiye'de bilgisayar üretim tesis kuruyor. Çorlu’da inşaatına başlanan fabrikada yılda 2 milyon adet masaüstü bilgisayar üretecek. Üretimin yüzde 85’ten fazlası ihraç edlecek.

HP Türkiye tarafından İstanbul’da yapılan basın toplantısında, HP’nin uzun süren pazar araştırma ve değerlendirme çalışmaları sonucunda Türkiye’de PC üretim fabrikası kurma kararı aldığı açıklandı. HP Kişisel Sistemler Grubu Türkiye Müdürü Ertuş Ayık, firmanın art arda 8 yıldır Türkiye’de en çok satan PC üreticisi olduğunu, geçen yıl satışlarını yüzde 34 arttırdığını söyledi.

Ayık, bu uluslararası yatırım sayesinde Türkiyeli tüketicinin yeni teknolojilere artık beklemeden sahip olacağını, ayrıca yerli üretim maliyetlerinin avantajını fiyatlarda da göreceğini ifade etti.

FoxConn ile HP, Çorlu’daki fabrikaya 60 milyon dolar yatırım yapacak. Yaz sonuna doğru ilk test üretiminin gerçekleştirileceği fabrikadan ilk teslimatınsa Kasım başında yapılması planlanıyor. HP’nin uluslararası satış ve dağıtım ağına dahil olacak fabrika, üretiminin yüzde 10-15’ini iç piyasaya verecek. Kalanı ise Orta Doğu, Kafkasya bölgesi ve Avrupa’ya ihraç edilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...