Hükümetten 'bağımsız insan hakları birimi'

Demokratik açılımın, terör ve Kürt sorunuyla irtibatlandırıldığını belirten İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Şimdi bağımsız insan hakları birimi" kurmak istiyoruz dedi.

29.10.2009 - 00:04

Hükümetten 'bağımsız insan hakları birimi'

AKP Siyaset Akademisi güz dönemi ders yılı açılışını yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ilk dersi demokratik açılım ve milli birlik projesi üzerine verdi.

Atalay, demokratik açılım sürecinde bağımsız insan hakları birimi oluşturularak sivil katılımın fazla olduğu, bağımsız olarak sivil güvenlik şikayetlerini ele alacak bir mekanizma üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Sürecin tartışılabileceğini belirten Atalay, "Sizin de, benim de kafamda sorular var. Ancak, ne yapsanız, hangi yöntemi izleseniz eleştiriliyorsunuz" diye konuştu.

Atalay, terör olaylarıyla asker, polis, vatandaş birçok kişinin şehit düştüğüne dikkat çekerek, "Buna köklü bir çözüm getirilmeli. Yöntemde hata olabilir. Uzun soluklu bir şey ve istemediğimiz sapmalar da olabilir. Ama ülkemizi bu sorundan kurtarmak istiyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı’nın konuşmasından önce, Başbakan’ın mitinglerde de kullandığı ve artık AKP’nin sloganı haline gelen ‘Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda’ adlı şarkı saz heyeti tarafından seslendirildi. Derse katılanlara şarkının sözlerinin yer aldığı bir not dağıtıldı ve sanatçılarla birlikte salonda bulunanlar da parçaya eşlik etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...