49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Hülya Avşar'a, 'Pazarları Hiç Sevmem' filmi öncesi mikrofon uzatıldı.

Doğum günü kutlanan Avşar, hem kendisiyle hem de festivalle ilgili açıklamalarda bulundu.

Avşar'ın dikkat çeken sözlerinden biri, festival jürisiyle ilgili oldu: Gergin zamanlar yaşıyoruz. Çünkü benim bakış açımla jürinin bakış açısı çok farklı. Tabi ben daha popülervari bakıyorum..."

Avşar, "Ben zaten sinemaya çok farklı bakıyorum. Sinema, sadece bir şeyi anlatmak değil, farklı bir şey. Bence derslerde bile tarih, sinema ile anlatılmalı. Bence sinema bu kadar önemli. Yani kavga kıyamet gidiyor, ama çok tatlı gidiyor. Bütün arkadaşlarıma bayılıyorum'' dedi.

KONUSUNU BELİRLEDİĞİ FİLM
Avşar, ''Kutluğ Ataman'ın yeni filminde rol olacak mısınız?'' sorusuna da Avşar, şu şekilde cevap verdi:

''Kutluğ, benim çok beğendiğim yönetmenlerden biri. O, zaten hazırlığını yapmış. Şimdi değil, 2014'te... Çok hoş bir senaryosu var. Kadrosu da çok iyi. Yapacağız. Ama ondan önce benim başka bir filmim var.

Filmin ismini söylemeyeyim, değişebilir. Mine Artuğ yazdı. Yönetmenine henüz karar verilmedi. Konusunu, temasını ben verdim. Çok başarılı yazdı. Komedi oynayacağım. Ama durum komedisinden bahsediyorum. Dolayısıyla önce kendi filmim var. Sonra diğer film var. Bir ara yönetsem mi diye düşündüm, ama çok yoracaktı. Bir de cesaret edemedim. Yönetmenlik çok başka bir şey. Haddim olmadığını düşündüm. O yüzden vazgeçtik.''

''SİNEMAYI BALTALAYANLAR YAPIMCILAR"
Avşar, ''Altın Portakal'daki yönetmenleri nasıl buluyorsunuz '' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Çok başarılı yönetmenler var. Bizim sinemamız çok gelişmiş. Sadece kendi kıymetini bilmediğimizi düşünüyorum. Sinemadan para kazanan yapımcıların tekrar işlerine para yatırdıklarına inanmamaya başladım. Çünkü seyrettiğim filmler, çok güzel yerlerde yer alacak filmler. Tabi ki içlerinde beğenmediğimiz, sıkıldığımız var. Beğendiklerimiz için söylüyorum. Reji, renkler, bakış açısı ve anlatım şekliyle...

Bence sinemamızı yapımcılar baltalıyor. Sinemayı baltalayanların yapımcılar olduğunu inanıyorum. Yazık oluyor. Kazandıkları paranın birazını sinemaya yatırsalar çok şeylerin olacağını inanıyorum. Gözlerim doluyor. Canavar gibi yönetmenler geliyor.''

'HER TÜRLÜ SANSÜRE KARŞIYIZ'
Jüri Başkanı Hülya Avşar, birkaç gündür süren tartışmalarla ilgili de açıklamada bulundu:

“Basında ve sosyal medyada yarışma filmlerinden birinin uzmanlar heyetine inceletildiği haberleri çıkmıştır. Söz konusu filmle ilgili daha net bir görüş edinmek için yaptığım bu girişim tümüyle bireyseldir ve jüri üyelerinin bilgisi dışında gerçekleşmiştir. Jüri üyeleriyle bu konuda bir tartışma yaşandığı doğrudur. Bu vesileyle her türlü sansüre karşı olduğumuzu da belirtmek isterim.”