İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk oldu.

Son bir yılda yaklaşık 68 bin 464 operasyon yapıldığını ve bunlardan 40 bininin PKK'yı, 25 bininin FETÖ'yü, 2 bin 109'unun da DAEŞ'i hedef aldığını söyleyen Soylu, PKK'yı kastederek “Terör örgütünün kimyası alt üst oldu” şeklinde konuştu.

"Bölücü terör örgütü PKK'ya katılımda son 30 yılın en düşük seviyesindeyiz. Örgüte katılımda yüzde 85 oranında azalış söz konusu. Bu, terör örgütünü ciddi bir şekilde demoralize ediyor." diyen Soylu şunları söyledi:

"(Belediyelere yapılan görevlendirmeler) Çok isabetli ve çok doğru bir karar oldu. Bu, birçok açıdan içimizi acıtıyordu. Oradaki belediyelerin teröre sağlamış oldukları finansal, lojistik, moral destekler vardı. Van'da sabah sıcak ekmek pişiyordu, Faraşin Yaylası'na, terör örgütüne, birçok noktaya sıcak ekmek gidiyordu. Bunlar hep belediyelerin araçları ile gerçekleşti. Şimdi burada Türkiye iyi bir karar verdi. Terör her
ne olursa olsun bizim süpürmemiz gereken bir olaydır.

Terör örgütü orada kendi tabanını kaybedeceğini düşündüğü için hala bizim kaymakamlarımızı hedef alıyor. Bu arkadaşlarımız orada kahramanca bir iş yapıyorlar. Şunu da söylemem lazım, kim memnun belediyelerin bu hizmetlerinden? Esnaf. Alışveriş oluyor. Belediyeler borçlarını ödeyemiyorlardı, esnafa 590 milyon borç ödendi bu alandaki kayyum belediyelerde şu ana kadar."

FETÖ

FETÖ'nün dünya genelindeki yapılanmasına yönelik operasyonlarla ilgili soru üzerine Soylu, "Türkiye aslında yuvarlağın en ortasındaki ülkeydi. Biz buraya ciddi bir hamle
yapınca diğer etki alanlarında da bir sarsılma yaşadılar. Biz aslında momentumlarını bozduk. Sadece Türkiye'ye ait bir süreç değildi. Biz tam merkezindeydik." dedi.

"FETÖ'nün hareket etme kabiliyetini önemli ölçüde bitirdik" diyen Soylu şöyle devam etti:

"Türkiye içerisinde söylüyorum. Ama gerek kendilerine yönelik buraya hala bağlılıklarını iddia edenler, cezaevinde farklı bir dünya içerisindeler. Onlara her 15 günde, her bir ayda, her bir buçuk ayda bir eski günlere gelebilecekleri ümidini vermeye çalışıyorlar. Gerçeklikten kopuklar.

DAEŞ

"Cezaevlerine düşen DEAŞ mensupları ve sempatizanlarıyla birebir mülakatlar yaptık" bilgisini veren Soylu, "Mülakatlarda aslında Adalet Bakanlığıyla birlikte nasıl bir terör örgütüyle, nasıl bir mekanizmadan, dinamikten hareket eden bir terör örgütüyle karşı karşıya kaldığımızı çözmeye çalıştık. Profil oluşturduk. Orada enteresan sonuçlar aldık. Bu enteresan sonuçları terörle mücadelemizde arkadaşlarımızla beraber kullanıyoruz." diye konuştu.

Soylu'nun açıklamalarından öne çıkan diğer bölümler şöyle:

- "3 milyon 200 bin Suriyeli sığınmacımız var. Bunun yaklaşık 330 bin 744 civarı bizim kayıtlarımıza göre kamplarda. Ama sadece Suriye'den gelmiyor. Özellikle Irak'tan 250 bin civarı, Afganistan, İran, Pakistan, Somali... Ülkeler arası birtakım farklılıkları da söz konusu. Neden Türkiye'ye geliyor, neden Türkiye'den gidiyor, bu da ayrı bir dış politika meselesidir. O konularda da çalışıyoruz. Yaklaşık 4,5 milyon civarında Türkiye'ye gelen göçmen var.

- Şu ana kadar 11 milyon 238 bin yeni kimlik kartı verildi. Yaklaşık 20 tanesinde hata çıktı, o da bireysel hata. Girişten kaynaklanan hatalar söz konusu. 11 milyonda 20, bir hata sayılmayabilir. Keşke hiç olmasa tabii."