İçişleri Bakanı Soylu'dan, vergi dairesindeki patlamaya ilişkin açıklama

Ankara'da meydana gelen vergi dairesindeki patlamayla ilgili önemli bilgiler paylaşan İçişleri Bakanı Soylu, bombayı bırakan kişinin patlamadan bir gün önce de olay yerine gidip saldırı girişiminde bulunduğunu söyledi. Soylu, binanın özel güvenlik görevlisini de eleştirdi.

soylu.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı'nca düzenlenen Özel Güvenlik Görevlileri Eğitim Programı'nda konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, konuşmasında Ankara'da, vergi dairesinde meydana gelen patlamayla ilgili bir ihmali anlattı.

''Güvenlik kameraları iyi takip edilseydi terörist daha önce yakalanabilirdi" diyen Soylu, teröristin bir gün önce de vergi dairesine gelip aynı yerde bombayı patlatmaya çalıştığı bilgisini paylaştı.

Terör tehlikesine dikkat çeken Soylu, şu ifadeleri kullandı:

''Buradaki esas kritik iş şu; bir o çanta oraya bırakılıyor, bir özel güvenlik görevlisi arkadaşımız kamerayı izliyor değil mi? Bunu atlamış. Sadece o dakika mı atlamış? Hayır. Aynı adam 1 gün önce yine aynı saatte aynı yere aynı çantayı bırakıyor, iki saat patlamasını bekliyor. Çanta patlamıyor, çantayı tekrar alıyor ve oradan gidiyor. Şimdi bizim özel güvenlik görevlisi arkadaşımızın ne yapması lazım? Bunu kameradan takip etmesi lazım. Yaptığınız iş o kadar önemli ve mühim ki..."

Türkiye'de 284 bin özel güvenlikçi çalışıyor. Bin 441 özel güvenlik şirketi, 1 milyondan fazla özel güvenlik kimlik kartı verilen kişi var.

Çalışan personelde 46 bin tabanca 5 bin 319 da uzun namlulu silah bulunuyor. İstanbul'daki özel güvenlikçi sayısı polis sayısının iki katı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, sektör çalışanlarına geçen yıl eğitim vermeye başladı. Hukuk, kollukla ilişkiler bina güvenliği gibi konuların işlendiği eğitimler bu yıl haziran ayına kadar sürecek.

ANKARA VERGİ DAİRESİ’NDEKİ PATLAMANIN BOYUTU GÜN AĞARINCA ORTAYA ÇIKTI

Sayfa Yükleniyor...