İçişleri Bakanlığı PYD/YPG ile ilgili kitap yayımladı

İçişleri Bakanlığı, PYD/YPG ile ilgili bir kitap yayımladı. İngilizce ve Türkçe hazırlanan 68 sayfalık kitap, örgütlerin PKK ile organik bağını ortaya koyuyor.

NTV Haber 15.05.2017 - 16:58

İçişleri Bakanlığı PYD/YPG ile ilgili kitap yayımladı

İçişleri Bakanlığı bölücü terör örgütü PKK ile PYD/YPG arasındaki bağı ortaya koyan İngilizce ve Türkçe bir kitap yayımladı.

68 sayfalık kitapta PYD'nin 17 Ekim 2003 tarihinde Abdullah Öcalan'ın talimatı ve örgütün 8. kongresinde alınan karar doğrultusunda kurulduğuna vurgu yapıldı.

PYD'nin sözde tüzügünde "Lider Öcalan" ifadesinin yanısıra, PKK'nın sözde tüzüğüyle benzer ifadelerin kullanıldığına dikkat çekildi.

Kitapta örgütün Kuzey Suriye yapılanmasının sorumlusu Sofi Nurettin kod adlı teröristin, 1990 yılından bu yana PKK üyesi olduğu anlatıldı.

Ayrıca PYD'nin eş başkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah'ın hem Öcalan posterleri hem de Murat Karayılan ile çekilmiş fotoğraflarına yer verildi.

PKK ve PYD/YPG'nin aynı amaç için kurulduğuna ilişkin terörist ifadelerinin de yer aldığı kitapta, PKK-PYD ilişkisi Tel Abyad ve Afrin'deki Öcalan posterleriyle de anlatıldı.

SON 3 AYDA 14 SALDIRI

Yurtdışında da dağıtımı yapılacak kitapta son 3 ayda PYD/YPG'nin Türkiye'de 14 saldırı düzenlediği, bu saldırılarda bir askerin şehit olduğu 7 askerin yaralandığı, 17 teröristin ise etkisiz hale getirildiği belirtilti.

ETNİK TEMİZLİK  

Örgütün Suriye'de etnik temizliğe varan insan hakları ihlallerinde bulunduğu ve bu çerçevede hayatını kaybeden sivil sayısının 400'ü aştığı, bin 876 çocuğun ise alıkonularak örgüt saflarında savaşmaya zorlandığı vurgulandı.

Kitapta PYD/YPG'nin bölgedeki demografik yapıyı değiştirmek için onlarca yerleşim birimini yok ettiği uydu fotoğraflarıyla anlatıldı.

Sayfa Yükleniyor...