İki ceset çıktı, gözler DNA testinde

Diyarbakır'da 1997 yılında öldürüldükten sonra Lice'ye gömüldüğü iddia edilen Sadık Ulumsakan ve oğlu Seyithan Ulumaskan için iki mezar kazıldı.  Doktor tespitine göre cesetler bir yaşlı ve bir genç erkeğe ait.

19.06.2009 - 12:07

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden 1997 Diyarbakır'a gelen Sadık Ulumaskan ve oğlu Seyithan Ulumaskan'dan bir daha haber alınamadı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Serdar Çelebi'nin yaptığı başvuru üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Savcılık, Lice'ye bağlı Dibek köyü yakınlarındaki mezarlıkta kazı yapılmasına karar verdi.

Savcılığın kararından yaklaşık 15 gün sonra Dibek Köyü'ndeki mezarlıkta bu sabah kazı çalışmasına başlandı.

Kazıyı İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey ile Avukat Çelebi de takip etti.

Öğleden sonra mezarlarda iki cesede ulaşıldı.

Muharrem Erbey,  ''Kazıdan iki ceset çıktı. Doktorun tespitine göre, bu cesetler biri yaşlı diğeri genç kişiye aittir. Bütün emareler bu cesetlerin Sadık ve oğlu Seyithan'a ait olduğunu gösteriyor'' diye konuştu.

Mezarlardaki cesetlerden alınan örnekler İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda DNA testinden geçirilecek. Test, cesetlerin kayıp baba-oğula ait olup olmadığını ortaya çıkaracak.

SUÇ DUYURUSU TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANMIŞTI
Baba ve oğlunun kaybolmasından sonra ailenin bu kişileri gözaltına alınanlar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Erbey, şu açıklamayı yaptı:

''Suç duyurusunun üzerinden 10 yıl geçtikten sonra olay takipsizlikle sonuçlanmış. Aile fertleri kendilerini tehdit eden itirafçı sanık A.B. ile Kulp'ta bir askeri birlikte bizzat görüşmüş. Aile, yakınlarının serbest bırakılması için pazarlıklar yapmış. 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım aileden bir otomobil ile 150 milyon lira para alıyor. Aile daha sonra Mahmut Yıldırım'ı fotoğraftan teşhis ederek suç duyurusunda bulunuyor. Bu iki kişi için yakınları çok büyük arazilerini parça parça satarak bu kişilere veriyor.''

Konuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de (AİHM) başvuruda bulunuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...