İki genç Gürcistan’da kurtarılmayı bekliyor

Gürcistan'a pasaportları olmadığı için yüzerek bu ülkeye girdikleri gerekçesiyle tutuklanan Rizeli iki genç, 8 gündür kurtarılmayı bekliyor.

Anadolu Ajansı 20.10.2009 - 12:12

İki genç Gürcistan’da kurtarılmayı bekliyor

Rize'nin Ardeşen ilçesinde yaşayan amca çocukları Arif Kaya ve Muhammet Kaya ile arkadaşları Osman Osmanoğlu, 13 Ekimde, Sarp Sınır Kapısı'na gezmeye gittiler.

Pasaportu olan Osmanoğlu, aracına mazot almak için kapıdan geçiş yaparak Gürcistan'a giderken, Arif ve Muhammet Kaya, sınır kapısında kaldı.

Osmanoğlu'nun Gürcistan'a gitmesinin ardından denize giren Arif ve Muhammet Kaya, iddiaya göre, açıktan yüzerek Gürcistan tarafına geçti.

Gürcistan güvenlik güçlerinin kendilerini fark etmesi üzerine gözaltına alınan Arif ve Muhammet Kaya, daha sonra çıkarıldıkları mahkemece ''sınır ihlali'' suçundan tutuklanıp cezaevine konuldu.

Arif Kaya'nın babası Halim Kaya oğlu ile yeğeninin arkadaşları ile Sarp'a gittiklerini belirterek, ''Arkadaşları Gürcistan tarafına geçmiş. Oğlum ve yeğenim de söylendiğine göre denizden yüzerek Gürcistan tarafına geçmişler'' dedi.

Oğlunun arkadaşının durumu kendilerine haber vermesi üzerine Ardeşen Belediye Başkanı ve Kaymakam ile görüşüp yardım istediklerini anlatan Kaya, şunları söyledi:

''Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız bize ellerinden geldiğince yardımcı oldu. Daha sonra Arhavi Kaymakamı ile görüştük. Arhavi Kaymakamı, Gürcistan makamları ile görüşüp bilgi aldı. Oğlum ve yeğenim elbiselerini bir poşete koyup kollarına bağlayıp Gürcistan tarafına geçmişler. Başka bir suç işlemediler. Sadece sınır ihlali yapmışlar. Bir cahillik yaptılar. Herhalde hobi olsun diye Gürcistan tarafına geçmek istediler.''

10 BİN LİRA KEFALET İSTENİYOR
Gürcistan makamlarının, oğlu ve yeğeninin serbest kalması için 10 bin lira kefalet istediğini öğrendiklerini ifade eden Kaya, maddi güçlerinin olmadığını ve yardın beklediklerini açıkladı.

Arhavi Kaymakamı Bülent Bayraktar, “Konuyu Gürcistan'da Türk Başkonsolosluğu takip ediyor. Gerekenler yapılıyor. Kendilerine avukat tutulmuş'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...