İmralı Cezaevi'nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, "Eğer sürecin ikinci dönemi başlayacaksa, (müzakere mi ne diyorlarsa) onun yasal alt yapıları hazır olmalıdır. Böyle olmazsa süreç bu şekilde gitmez" dedi.

765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 125. maddesine göre, ''vatana ihanet'' suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevinde ömür boyu hapse mahkum edilen ağabeyi Abdullah Öcalan'ın ile görüşmek için gittiği İmralı Adası'ndan Gemlik'e dönen Öcalan, Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ağabeyi ile çözüm süreci üzerinde konuştuklarını ifade eden Mehmet Öcalan, "(Sürecin birinci dönemi bitmiştir. İkinci dönem başlamamıştır. Bekliyoruz) Öcalan'ın dedikleri bunlardır" dedi.

Sürecin birinci dönem bittiğini, ikinci dönemin henüz başlamadığını tekrar eden Öcalan, "20 günden beri devlet yetkililerinin bizimle teması olmamıştır. Eğer sürecin ikinci dönemi başlayacaksa, (müzakere mi ne diyorlarsa) onun yasal alt yapıları hazır olmalıdır. Böyle olmazsa süreç bu şekilde gitmez. Diyeceklerim bu kadardır. Zaten bu üç cümle ile herşey ifade edilmiştir. Teşekkür ederim" diye konuştu.

Açıklamanın ardından Öcalan ile diğer mahkumlardan Cumali Karsu'nun kardeşi Ramazan Karsu ile kız kardeşi Vesile Taş, Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığından ayrıldı.