İkinci el araç satış işlemleri 1 Mayıs tarihi itibariyle noterlere devredildi ancak bilgisayarlı sistemde haftabaşından bu yana altyapı sorunları yaşanıyor.

Sorunun anında görülüp takip edildiği başkentteki ana kontrol merkezinin kapılarını NTV'ye açan Türkiye Noterler Birliği, sistemde yığılmalar olduğunu doğruluyor.

Türkiye Noterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Tutar, "Sistemin yeni olmasının getirdiği bazı uygulama aksaklıklarımız var. Bunları aşmaya çalışıyoruz. Emniyet ve bizim aramızdaki sistemler arasında data alışverişinde bazı hatalar alıyoruz." dedi.

Noterler Birliği, 81 kentte yaşanan devir işlemi sorunlarını, başkentteki ana merkezden çözmeye çalışıyor. Bazı teknik aksaklıkların çözülmesi ise saatler sürebiliyor.

Tutar, konuyla ilgili "Buraya bağlı olan 1600 noterimiz, 6 bin adet kullanıcımız var. Bu kullanıcıların araç satışlarında yaptığı bütün hareketler gruplarımız tarafından izleniyor. Hangi hatalar yapılıyorsa bu daha sonra o notere aktarılıyor, "şu hataları yapıyorsunuz" diye...

Artık perde arkasındaki 16 kuruma bağlantı sağlıyorsunuz. "Satıyorum bir sakıncası var mı?" diye soruyorsunuz. Ordaki tıkanmadan ötürü sistem kapandı deniliyor, kapanmıyor ama bekleme oluyor." şeklinde konuştu.

Haftasonuna kadar teknik aksaklıkların giderilmesi beklenirken, sistemin sorunsuz çalışması halinde işlemlerin 8-10 dakika içinde tamamlanabileceği belirtiliyor.