Zirvenin yapıldığı ‘Bella Centre’ önünde toplanan göstericiler konferansın bugün erken sonlandırılmasına neden oldu.

Yeni iklim anlaşmasında hiç bir gelişmenin kaydedilmemesine tepki gösteren grup Danimarka polisliyle karşı karşıya geldi artan gerilim sonrasında 100 kişi gözaltına alındı. Gerilim sırasında polis göstericilere gözyaşartıcı bombayla karşılık verdi ve göstericileri püskürtmek için şiddet kullanıldığı söyleniyor.

İlişkili Haberler


Danimarkalı yetkililer zirveye kabul edilecek iklim gönüllülerinin sayısını azaltacağını duyurdu. Zirveye davet edilen binlerce delege içeri girebilmek için saatlerce beklemek zorunda kaldı ve birçoğu konferansa kabul edilmedi.

‘Dünyanın Dostları’ adlı kampanyayı yürüten grup yaptıkları açıklamada bugünkü toplantıya katılmak için zirvenin yapıldığı merkeze gittklerinde giriş kartlarının geçersiz olduğunu öğrendiklerini bildirdi. Gruptan bazı kişiler içeriye zorla girmeye çalışacaklarını açıkladı.


ZİRVEDE DEPREM
Zirvede şok etkisi yaratan başka bir gelişme ise zirveye başkanlık eden Danimarka Çevre Bakanı Connie Hedegaard'ın istifası oldu. Zirvenin başkanlığını Danimraka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen’in devam ettireceği açıklandı.

Kötü haberler ardı ardına gelmeye devam ederken bir yenisi de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’dan geldi. Moon fakir ülkelerin gelişmiş ülklereden uzun vadeli maddi destek almalarını mümkün olmadığını söyledi.

Zirve tartışmalar, eylemler ve istifalarla çalkalınırken liderler halen bir anlaşmaya varmış değil. Kulislerde yapılan yorumlara göre yeni bir Kyoto anlaşmasının üzerinde uzlaşılması çok zor gibi gözüküyor.