Kılıçdaroğlu: İlk 4 maddenin nesini değiştireceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Meclis'te yaptığı konuşmada anayasa çalışmalarına değindi ve iktidar partisini "İlk 4 maddenin nesini değiştireceğiz" sözleriyle eleştirdi.

Anadolu Ajansı 08.03.2016 - 16:04 | Son Güncelleme : 08.03.2016 - 16:06

Kılıçdaroğlu: İlk 4 maddenin nesini değiştireceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin, "Bu devleti kuranların acıyla, gözyaşıyla şehit oldukları, gazi oldukları, özünde Türkiye Cumhuriyeti'ni savundukları bir irade, ilk dört maddede var. Biz bunlara dokunmayız diyoruz. Onlar diyorlar ki 'İlla dokunacağız'. Dokunmayız. 'Yok, geleceksiniz masaya' diyorlar. Kimse kusura bakmasın Türkiye Cumhuriyeti'ni bize kimse altın tepside ikram etmedi. Türkiye Cumhuriyeti'ni babalarımız, dedelerimiz gözyaşıyla, kanlarıyla kurdu" dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de 600 kadınla bir araya geldi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Kılıçdaroğlu, Meclisin yeni konferans salonunda ilk kez bir etkinlik gerçekleştirdiklerini belirterek, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a da teşekkür etti.

Dünya Kadınlar Günü'nün ilan sürecini anlatan Kılıçdaroğlu, bu günün, emekçi kadınların acısı üzerine inşa edildiğini, bu nedenle çok önemli ve anlamlı olduğunu vurguladı.

Bir toplum büyümek, gelişmek, saygın olmak istiyorsa kadınlarına değer ve önem vermesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, bireylerin ilk eğitimlerini annelerinden aldıklarını, anne ve çocukların aynı zamanda dert ortağı olduğunu, hayatı daha yakın paylaştıklarını söyledi.

Türk kadınlarının, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda omzunda silah taşıyan, eline silah alıp cepheye koşan ve ülkesi için mücadele eden kadınlar olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin kadınlara verdiği öneme dikkati çekti.

Modernleşmenin başlangıcının kadınlar olduğunu, geçmişte kadınlara yeteri kadar önem verilmediği için modernleşmenin de geciktiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ancak cumhuriyetin, kadınlara birçok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı vererek önemli bir gelişmeye imza attığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyeti kuranlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, tarihte hiçbir liderin önem vermediği kadar kadınlara önem vermiştir. Bunu çok iyi bilmemiz gerekir" ifadesini kullandı.

"İLK 4 MADDENİN NESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ"

Son günlerde yeni anayasa tartışmalarının sıkça yaşandığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, CHP'nin yeni bir anayasa için masaya oturduğunu ve şartlarını ortaya koyduğunu belirtti.

Anayasa'nın ilk dört maddesine dokundurtmayacaklarını ve parlamenter sistemden vazgeçmeyeceklerini söylediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, Anayasa'nın ilk dört maddesini kürsüden okudu.

"Bu maddelerin nesini değiştireceğiz Cumhuriyetin nesini değiştireceğiz?" diye soran Kılıçdaroğlu, sözlerini "Peki ne yapacaksınız 'Daha belli değil.' Kafalarının arkasında bir şey var. Ben biliyorum ne olduğunu" şeklinde sürdürdü.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, her etnik kimlikten insanların beraber kurduğu bir cumhuriyet olduğunu, Atatürk milliyetçiliğinin özünün de bundan oluştuğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "Bir siyasal bilinç, devletidir Türkiye Cumhuriyeti. İçimizde çok farklı kimliklerden, inançlardan insanlarımız var. Ama biz hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduk ve Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkacağız. 'Şimdi değiştireceğiz.' Neyini değiştireceğiz " diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu maddeler kurucu iradedir. Bu devleti kuranların, babalarımızın, dedelerimizin acıyla, gözyaşıyla şehit oldukları, gazi oldukları, özünde Türkiye Cumhuriyeti'ni savundukları bir irade, ilk dört maddede var. Biz bunlara dokunmayız diyoruz. Onlar diyorlar ki 'İlla dokunacağız.' Dokunmayız. 'Yok, geleceksiniz masaya' diyorlar. Kimse kusura bakmasın Türkiye Cumhuriyeti'ni bize kimse altın tepside ikram etmedi. Türkiye Cumhuriyeti'ni babalarımız, dedelerimiz gözyaşıyla, kanlarıyla kurdu. Biz bunları istiyoruz. 'Hayır, masaya gelin. Siz gelmezseniz olmaz' diyorlar. Zaten bunlar olmasın diye gelmiyoruz."  

"HAKLARINIZI KİMSEYE KAPTIRMAYIN"

Kılıçdaroğlu, kadın ve erkeğin eşit olduğunu, kadın haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek, kadınına değer vermeyen toplumların asla gelişemeyeceğini dile getirdi.

Lafla bir yere varılamayacağının, kadınların haklarınının uygulamada teslim edilmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, kadın ve erkeklerin eşit olduğunun Anayasa'da da düzenlendiğine işaret etti. Anayasa'nın ilgili maddesini okuyan Kılıçdaroğlu, "Sakın ola ki bu anayasal hakkınızdan vazgeçmeyin. Bu anayasal hakkınız var. Size biri 'eşit değildir' dediği zaman, 'Anayasa kadın erkek eşittir' diyor. Bir de 'devlet bu eşitliği sağlayacak bütün tedbirleri almak mecburiyetindedir diyor', diyeceksiniz. Haklarınızı kimseye kaptırmayın. Bu hakları siz kolay almadınız" değerlendirmesinde bulundu.

"KIYAFETLERİNİZ SİYASETE KONU OLAMAZ"

Şehit cenazelerine değinen ve bütün anaların o görüntüleri izlerken yüreklerinin dağlandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Elimden geldiği kadar bütün şehit cenazelerine katılırım. Cenazelerin ardından tören düzenlenir. O törenlerde şehitlerimizin arkalarından aileleri ve yakınları yürür. O ailelere bir bakın Allah aşkına. Gariban Anadolu insanları. Bu Ankara'da oturan beylerin çocukları hiç gidiyorlar mı oraya Çarpışıyorlar mı? Oturup konuşmasını biliyorlar. Vatan, millet edebiyatı yapıyorlar. 'Askere gidip çatışın, mücadele edin vatan için' diyorlar. Onlar çocuklarını göndermiyorlar. Sizin çocuklarınızı gönderiyorlar. Bu gerçeği de sakın unutmayın. Bu vatan, bizim vatanımız. Şehitler, bizim şehitlerimiz. Onların bulunduğu ailelerin onuru, hepimizin onuru. Ama biz ülkemizde huzur, barış istiyoruz. Hiçbir anne ağlamasın, ağalayacaksa sevinçten ağlasın istiyoruz.

Sizin uzun süre başörtünüzle de uğraştılar. Kim uğraştı Erkekler uğraştılar. Size ne Allah aşkına. Sizin kılık kıyafetiniz siyasete konu olmaz. İstediğiniz gibi giyinebilirsiniz. Düşüncelerinizi söyleyebilirsiniz. Sizin bu güvencenizin teminatı emin olun CHP'dir. Biz size inanıyoruz, güveniyoruz." Kendi vatandaşlarını etnik kimliğinden, inancından, yaşam tarzından dolayı ayrıştıran siyasetçilerin ülkeye en büyük kötülüğü yapan insan olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, hiç kimsenin kimliğinden, inancından, yaşamından dolayı bir diğerinden ayrılamayacağını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, konuşmasını, salona gelerek kendilerine onur veren kadınlara şükranlarını sunarak tamamladı ve "Hepinizin tek tek ellerinden öpüyorum" dedi.

Etkinliğe katılan kadınlardan Havva Aydoğan kürsüye gelerek, Kılıçdaroğlu'na Marmaris'ten getirdiği balı hediye etti.

Sayfa Yükleniyor...