'İnsanlık Anıtı yerine benimle uğraştılar'

Kültür Bakanı, Kars'taki 'İnsanlık Anıtı'nın kaldırılmasına ilişkin soru üzerine, sanatçıların bu süreçteki tutumunu eleştirerek, 'başka noktada olabilirdik' dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.04.2011 - 23:02

'İnsanlık Anıtı yerine benimle uğraştılar'

Sanatçı Jale Çelik'in 'Eksik Gerçek' sergisini gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, medya mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Günay'a, Kars'taki İnsanlık Anıtı'nın kaldırılmasına ilişkin soru yöneltildi.

Günay da, ''Sanatçı arkadaşlar bu tartışmalar başladığı zaman heykel yıkılmasını önlemek yerine, bakan yıkmaya kalkmasalardı belki şimdi başka bir noktada olabilirdik'' değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Günay, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ''İstanbul'a Kanal Projesi''ne ilişkin sorusu üzerine, bu projenin beklediği bir proje olduğunu belirtti.

Bu projenin, İstanbul'un ulaşım konusunda yaşadığı birçok sıkıntının çözümüne yardımcı olacağını düşündüğünü ifade eden Günay, İstanbul Boğazı'ndan geçen tankerlerin çevreye verdiği zararlara değindi.

Günay, geçmiş yıllarda bu alanda talihsiz olaylar da yaşandığını hatırlatarak, ''Tarihi, güzel, doğal İstanbul Boğazı bize kalacak sanıyorum. Öteki boğazın da bir kruvazör bağlantısı, arkasından bir raylı sistemle İstanbul'a gelenlerin taşınması açısından projeler geliştirilebilir. Ben, bizim açımızdan çok heyecan verici buldum. İstanbul'un tarihsel mekanlarını, boğaz kıyısındaki yalılarını, saraylarını inşallah kanal açıldıktan sonra bu tür tehlikelerden önemli ölçüde korumuş olacağız'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...