Intel NVIDIA'yı dava etti

Yonga setleri üreticisi NVIDIA, Intel'in entegre bellek kontrolörü kullanan işlemcileri için teknoloji geliştiremeyebilir.

Haberler 22.02.2009 - 15:05

Intel NVIDIA'yı dava etti

4 yıl önce yapılmış olan bir anlaşma, işlemci üreticisi Intel ile bu işlemciler ile çalışabilecek yonga setlerini üreten NVIDIA'yı karşı karşıya geçirdi. Anlaşmaya göre, NVIDIA'nın entegre bellek kontrolörüne sahip işlemciler için yonga seti üretmesi mümkün değil.


Intel'in yeni Nehalem teknolojisiyle ürettiği işlemcilerinde entegre bellek kontrolörü bulunuyor ve dört yıl önce yapılan anlaşmada, NVIDIA'nın bu işlemciler için yonga seti üretebilmesi için gerekli lisans haklarının tanınmadığı ifade ediliyor.

NVIDIA'nın CEO'su Jen-Hsun Huang ise, anlaşmada kesinlikle yonga seti üretilmesine engel bir madde içerilmediğini ifade ediyor. Huang, açılan davanın kendi yol haritalarında bir değişiklik yapmayacağını, Intel'in 45 ve 32 nanometrelik IMC'li (Integrated Memory Controller - Entegre Bellek Kontrolörü) modelleri için ürünler geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Henüz NVIDIA'nın Nehalem platformunda üretilen en son Core i7 işlemciler için satışa sunulmuş ürünleri bulunmuyor, bu nedenle açılan dava şu an itibarıyla firmayı zora sokmuyor, ancak firmanın ilerki dönemlerde bu işlemcilere yönelik ürünleri davanın sonucuna göre kısıtlanabilir.

Sayfa Yükleniyor...