Hükümet aleyhine kara propoganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından hazırlandığı iddia edilen ‘İnternet Andıcı’ soruşturması tamamlandı.

Soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız, iddianameyi tamamlayarak 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

İddianamede Genelkurmay tarafından kurulan internet siteleri ile hükümet aleyhine propoganda yapıldığı ve bazı internet sitelerinin sağcı, solcu, radikal islamcı şeklinde fişlendiği belirtiliyor. İddianamede, soruşturmanın ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ davası ile birleştirilmesi de talep edildi.

Soruşturma kapsamında eski Birinci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu, Korgeneral Mehmet Eröz, Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Tümgeneral Hıfzı Çubuklu'nun ifadesi alınmıştı.

Genelkurmay raporunda ise , sitelerde maksadı aşan haberler varsa sorumlusu sitelerin yöneticisidir görüşü dile getirilmişti.

Siteleri hazırlayan ekipte adı geçen, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ davasının tutuklu sanıklarından albay Dursun Çiçek, kendi isteği ile önceki gün soruşturmayla ilgili savcıaya 3 saat ifade vermişti.

Çiçek'in savcıya, yapılan tüm işlemlerden dönemin komuta kademesinin bilgisi olduğunu söylediği iddia edildi.

13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ’internet Andıcı’ iddianamesinde, Dursun Çiçek’in adının şüpheliler arasında geçmediği belirtildi.

Mahkemenin iddianamenin kabulu ya da reddi konusunda 15 gün içinde karar vermesi bekleniyor.