Irak Türkiye'den SİHA ve ATAK helikopteri satın almak istiyor

Irak Savunma Bakanı İnad, Türkiye'den Bayraktar TB2 ve T129 ATAK helikopterleri almak istediklerini açıkladı. İnad, "Bunlar, DAEŞ terörüyle mücadelemizde işimize yarar. Irak ordusu bu teknolojiden yoksun" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2021 - 03:02 | Son Güncelleme : 31.08.2021 - 03:27

Irak Türkiye'den SİHA ve ATAK helikopteri satın almak istiyor

Irak Savunma Bakanı Cuma İnad, Türkiye'nin ilk milli ve özgün silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2, T129 ATAK helikopter ve gelişmiş silahlarından satın almak istediklerini söyledi.

İnad, Irak'ta yerel bir televizyona yaptığı açıklamalarda, "Türkiye'den Bayraktar TB2, 12 adet T129 ATAK helikopter ve 6 adet de insansız hava aracına karşı savunma sistemleri satın almak için teklif ve sözleşme istedik. Bayraktar SİHA alımı konusunda uzlaşmaya vardık" dedi.

Iraklı Bakan, "Türkiye'nin Bayraktar isimli SİHA'ları çok gelişmiş ve büyük başarı elde etti. Bunlar, geceleri bile hizmet verme kapasitesine sahip olduğu için DAEŞ terörüyle mücadelemizde işimize yarar. Irak ordusu bu teknolojiden yoksun" diye konuştu.

19 Ağustos tarihinde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na (IDEF'21) katılan Irak Savunma Bakanı İnad, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir araya gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...