'Irak ve Suriye'ye su vereceğiz'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şam'da  Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile bir araya geldi.

Anadolu Ajansı 24.05.2009 - 12:05

Toplantının ardından açıklama yapan iki bakan görüşmede bölgesel sorunlar, Irak'ta seçimlerin ardından son durum ve Irak'ın su ihtiyacı konularının değerlendirildiği bilgisini verdiler.

Davutoğlu, "Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini" belirterek, "Görüşmemizde su meselesini de konuştuk. Basra;da pirinç tarlalarında çalışan insanların zorluklarını anlıyoruz. Onların sıkıntıları bizim sıkıntılarımızdır.

Onların geleceği bizim geleceğimizdir. Gerek Irak'ta, gerekse Suriye'deki çiftçilerin beklentileri, bizler için de aynı derecede önemlidir" dedi. Geçen iki yıl yağış miktarının yeterli olmaması nedeniyle Türkiye'deki barajların su miktarlarında ciddi miktarlarda azalma olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Bu sonbaharda güzel yağışlar aldık. Özellikle son 15 günde. Mümkün olduğu kadar ve verebildiğimiz kadar Suriye ve Iraklı dostlarımıza su vereceğiz" diye konuştu.

Zebari ise, "Irak'ta özellikle ziraat alanında suya çok ihtiyaçları olduğunu" vurgulayarak, "Suriye;nin de suya ihtiyacı var. Türkiye su konusunda önemli bir karar aldı. Yakın zamanda su akışı sağlanacak. Türkiye'den, Fırat nehrinden önümüzdeki günlerde gelecek büyük miktarda su Irak ve Suriye'nin ihtiyacını karşılayacaktır" dedi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...