İranlı sinemacılara özgürlük!

Yeni Sinema Hareketi, hapis cezasına çarptırılan İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammed Resulov için bir bildiri yayınladılar...

Haberler 20.01.2011 - 21:12

İranlı sinemacılara özgürlük!

''Tüm dünyada düşünce ve ifade özgürlükleri bağlamında yaşanan sorunlar ve baskılar artıyor. Totaliter devletler insanlık onuruyla bağdaşmayan gayrımeşru gerekçeler göstererek baskıyı ve sansürü yaygınlaştırıyorlar. Düşüncelerini ifade etmeye çalışan sanatçı ve aydınlar gün geçtikçe daha zor şartlarda yaşamak durumdan kalıyorlar. Modern dünya devletleri, özgürlükleri birer güvenlik sorununa dönüştürerek kendi baskıcı sistemlerini meşrulaştırmaya çalışıyorlar.

Bunun son örneklerinden biri de İran’da yaşanıyor. İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammed Resulov devletin baskı ve tecritiyle karşı karşıya bırakıldı. Panahi'ye 6 yıl hapis cezasının yanı sıra 20 yıl boyunca film yönetme, senaryo yazma, yapımcılık yapma ve yerli-yabancı basına demeç verme yasağı getirildi. Resulov da muhaliflik suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yönetmenlere verilen bu cezayı, devletin birey üzerindeki şiddetinin en güncel örneklerinden biri olarak görüyor ve buna karşı duruyoruz.

Biz Türkiyeli sinemacılar olarak, Cafer Panahi’ye, Muhammed Resulov’a ve onların şahsında tüm İranlı sinemacılara, sanatçılara karşı girişilen bu şiddet ve baskıyı kınıyoruz. Bu yapılanların bir an önce sonlandırılmasının takipçisi olacağımızı tüm dünya kamuoyuna bildiriyoruz.

Bu noktada, İran’da Şubat ayında düzenlenecek olan Uluslararası Fecr Film Festivali’ne davet edilen Tayfun Pirselimoğlu ve Pelin Esmer’in, yönetmenlere verilen cezaları protesto etmek amacıyla filmlerini geri çekme tavrını desteklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

İranlı sinemacılarla birlikteliğimizi göstermek amacıyla bu yıl yapacağımız filmlerin tümünü İranlı yönetmenlere adayacağız. Totaliter rejimlerin gözden kaçırmaya çalıştıkları her türlü hakikati göstermek için var gücümüzle çabalayacağız. Çektiğimiz her kareye baskı gören İranlı yönetmenlerin gözleriyle bakıyoruz. '' (Yeni Sinema Hareketi)

YENİ SİNEMA HAREKETİ
Aslı Filiz
Aslı Özge
Belma Baş
Belmin Söylemez
Dersu Yavuz Altun
Derviş Zaim
Emre Yeksan
Hakkı Kurtuluş
Haşmet Topaloğlu
Hüseyin Karabey
İnan Temelkuran
Mahmut Fazıl Coşkun
Mehmet Eryılmaz
Melik Saraçoğlu
Murat Düzgünoğlu
Nadir Öperli
Nida Karabol
Orhan Eskiköy
Özcan Alper
Pelin Esmer
Selim Evci
Serkan Acar
Sevil Demirci
Seyfettin Tokmak
Seyfi Teoman
Seyhan Kaya
Tarık Tufan
Tolga Esmer
Yamaç Okur

Sayfa Yükleniyor...