Isparta'nın Yalvaç ilçesindeki Pisidia Antiocheia Antik Kenti'ndeki kazılarda, yeni bir kilise kalıntılarına daha ulaşıldığı bildirildi.

Antik kentteki kazı çalışmasını yürüten ekibe başkanlık eden Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, bu yıl kazı çalışmalarına yağışlı hava yüzünden geç başladıklarını söyledi. Kazılara, geçen yıl yarım kalan Cardo Maksimus Caddesi'nde devam ettiklerini belirten Özhanlı, Aedilis adı verilen tepede yürütülen kazılarda, yüzeyin yaklaşık 1,5 metre altında, 3 nefli bir kilise kalıntısına rastladıklarını açıkladı.

Pagan döneminde tapınak olarak inşa edilen yapının, Hıristiyanlığın ardından kiliseye dönüştürüldüğünü tespit ettiklerini anlatan Doç. Dr. Özhanlı, ''Bulduğumuz kilise, antik kentte günışığına çıkardığımız beşinci kilise. Bir kilise de Men Tapınağı'nın altında yer alıyor. Dolayısıyla, bölgedeki kilise sayısı 6'ya yükseliyor. Bu da bize burasının Hıristiyanlığın önemli bir din merkezi olduğunu, Pisidia bölgesinin başkenti olduğunu gösteriyor'' dedi.

Özhanlı, yeni kilise kalıntılarının bölgenin inanç turizmi açısından değerini daha da artıracağına dikkati çekti. Pisidia Antiocheia'nın, 7 tepe üzerine kurulmuş bir kent olduğunu anlatan Özhanlı bu yıl ayrıca, kentin seramiklerini toplayarak stratigrafik bir çalışma yapacaklarını kaydetti.

Kentte kil ocaklarına rastladıklarının altını çizen Özhanlı, bu killerden yararlanarak, kırılan eserlerin bire bir kopyasını yaptıklarını, bunun için kendi bütçelerinden 3 bin liraya kil pişirmede kullanılan fırın satın aldıklarını bildirdi.

Doç. Dr. Özhanlı, Pisidia Antiocheia'nın diğer antik kentler gibi depremden sonra aniden terk edilmediğini, yavaş yavaş kent merkezinin bugünkü Yalvaç'a doğru kaydığını belirterek, ''Bunun şanssızlığı şurada: Çoğu malzeme ya aşağıya taşınmış ya da eritilmiş. Toprak üstünde fazla bir malzeme yok. Modern Yalvaçlılar kalıntıların çoğunu aşağıya taşıyarak binalarda yapı malzemesi olarak kullanmışlar'' diye konuştu.