İsrail ve Yunanistan'dan yardım teklifi

Van'daki deprem dolayısıyla aralarında İsrail ve Yunanistan'ın da bulunduğu çeşitli ülkelerden Türkiye'ye yardım teklifi geldi.

Anadolu Ajansı 23.10.2011 - 18:06

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Azerbaycan, İsrail, ABD, İngiltere, Almanya, Polonya, Macaristan, İsviçre ve Yunanistan'dan yardım teklifinde bulunuldu.


Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu bizzat arayarak yardımda bulunabileceklerini söylediği öğrenildi.

EHUD BARACK'TAN TALİMAT
İsrail medyasına göre, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barack, Bakanlığın Siyasi-Askeri İşler Dairesi Başkanı Amos Gilad’a Türkiye’ye "ihtiyaç duyduğu her türlü yardım"ı önermesi için talimat verdi.

1999 depreminde İsrail’den Türkiye’ye bir arama kurtarma ekibi gelmişti. Türkiye de, ilişkilerdeki krize rağmen geçen Aralık ayında bu ülkede büyük bir orman yangın yaşandığında derhal iki yangın söndürme uçağı göndermişti.

Diplomatik kaynaklar Türkiye'nin henüz uluslararası yardım çağrısında bulunmadığını belirterek, gelen teklifler karşısında teşekkür edildiğini ve bunların not edildiğini kaydettiler.

ABD'DEN TAZİYE MESAJI
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Van'da meydana gelen deprem nedeniyle taziye mesajı yayımlayarak, mümkün olan her türlü yardımda bulunabileceklerini kaydetti.

Ricciardone, "Amerika Birleşik Devletleri, Van'da meydana gelen şiddetli depremle ilgili haberleri büyük endişe ile takip etmektedir. Mümkün olan her türlü yardım için Türk yetkililerle iletişim içindeyiz.

Amerikan halkı adına, bu felakette hayatını kaybedenlerin ailelerine en derin taziye dileklerimizi iletir, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını umarız. Gönlümüzün en derin yerinde ve düşüncelerimizdesiniz. Felaketin en kısa sürede atlatılmasını diliyoruz" dedi.

İRAN: HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ
İran, depremden dolayı Türkiye'ye her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur'un Türk halkı ve devletine geçmiş olsun dileklerinde bulunduğunu duyurdu.

Depremde hayatını kaybedenlere rahmet onların yakınlarına da sabır dileyen Hüseyinpur, ''İran, dost ve kardeş Türkiye'ye her türlü insani yardımı göndermeye hazırdır'' dedi.

Bu arada İran televizyonları ve haber ajansları da Van'daki depremle ilgili gelişmelere yer vermeye devam ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...