NTV

İstanbul Bayrampaşa'da korkutan yangın

İHA

Türkiye

Bayrampaşa'daki sanayi tesisinde bulunan ayakkabı tabanı imalathanesinde yangın çıktı. Uzun uğraşlar sonrasında kontrol altına alınan yangından etkilenen 12 kişiden birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

BAYRAMPAŞA'DA YANGINİstanbul Bayrampaşa'daki bir ayakkabı tabanı imalathanesinde yangın çıktı. 

Baltaş Kilimciler Sanayi Sitesi'ndeki 3 katlı binada çıkan yangını söndürmek için bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi.

Olay yerine gelen polis ekipleri, yangının olduğu bölgeye şerit çekerek çevre güvenliğini alırken, itfaiye görevlileri de kauçuk ve plastik ham maddesi bulunan imalathanedeki yangını söndürmek için köpükle müdahalede bulundu.

Yangın nedeniyle binanın çatısına çıkan yaklaşık 10 işçi, merdivenli itfaiye aracıyla kurtarıldı. Dumandan etkilenen bazı işçilere, olay yerine gelen sağlık ekipleri müdahale etti.

Yangın bölgesinde önlem alan polis ekipleri ise eski Edirne asfaltındaki trafiği güvenlik amacıyla kontrollü olarak sağlamaya başladı.

TAKVİYE TALEBİ

Yangının çevredeki binalara sıçrama ihtimali nedeniyle bölgeye Anadolu yakasından da takviye itfaiye ekipleri sevk edildi.

Sabah saatlerinde başlayan yangın uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınabildi.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Bu arada, yangın nedeniyle Mustafa Itri İlkokulu ile yanındaki aynı ismi taşıyan ortaokulda, tedbir amacıyla eğitime bir gün ara verildi.

10.25'TE BAŞLADI, 10.29'DA MÜDAHALE EDİLDİ

İstanbul Valisi Vasip Şahin de Baltaş Kilimciler Sanayi Sitesi'ne gelerek yangınla ilgili yetkililerden bilgi aldı. Olay yerinde gazetecilere açıklama yapan Şahin, yangının 10.25 sıralarında başladığını, itfaiye ekiplerinin de 10.29'da müdahale ettiğini bildirdi.

"YARALILARDAN BİRİNİN DURUMU AĞIR"

İş yerinde plastik aksam bulunduğu için yangının söndürülmesinin kolay olmadığını aktaran Şahin, "Yangın şu anda kontrol altında. Etrafa dağılmaması için tüm tedbirleri aldı arkadaşlar ama söndürme ve soğutma çalışmaları bir müddet daha devam edecek. Hastaneye intikal eden 12 yangından etkilenen vatandaşımız var. Birinin durumu acil müdahale gerektiriyor, diğerleri hafif durumda" ifadelerini kullandı.

71 ARAÇ VE 148 PERSONEL

Yangına, 71 araç ve 148 personel ile müdahale edildiğini kaydeden Şahin, "Şimdi bu kadar personelle müdahale az bir şey değil. Ama yanan maddenin plastik ağırlıklı olması, araç gereçten ziyade, niteliği itibarıyla söndürmeyi zorlaştırıyor. Kaldı ki itfaiyenin kendi helikopteri de şu anda hazır bekliyor. Uygun şartlar oluştuğu takdirde itfaiye helikopteri bile yangına müdahale edecek. Gerek yangının biçimi, gerek duman yoğunluğu nedeniyle onu değerlendirme aşamasındayız" diye konuştu.

Vali Şahin, kaymakamlığın valilik ile görüşerek 1 okulun eğitime öğleden sonra ara verilmesine karar verdiğini, çocukların etkilenmemesi için bunun tedbir amaçlı olduğunu, yangının okula intikal etmediğini ve yarın okulda eğitime devam edileceğini söyledi.

Şahin, yangının çıkış nedeninin soğutma çalışmasının ardından yapılacak araştırmadan sonra ortaya çıkacağını belirtti.

ETİKETLER