İstanbul'da serin ve yağışlı hava etkili olacak

Meteoroloji İstanbul'un bugün öğlen saatlerinden itibaren serin ve sağanağın etkisi altına gireceğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.06.2015 - 14:02

İstanbul'da serin ve yağışlı hava etkili olacak

Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, İstanbul başta olmak üzere Marmara'nın doğusunun, bugün öğlen saatlerinden itibaren serin ve sağanağın etkisi altına gireceğini belirterek, "İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya'da kendisini gösterecek sağanak ve serin havanın, çarşambaya kadar etkili olmasını bekliyoruz" dedi. 

Güler, yaptığı açıklamada, öğlen saatlerinde Avrupa Yakası'nda başlamasını bekledikleri sağanağın, kısa sürede kent genelinde etkili olacağını tahmin ettiklerini kaydetti. 

Ergün Güler, "Sıcaklık da yağış boyunca mevsim normallerinin 1-3 derece altında seyredecek. İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Sakarya'da kendisini gösterecek sağanak ve serin havanın, çarşambaya kadar etkili olmasını bekliyoruz" dedi. 

Güler, sıcaklığın bugün en yüksek 27 derece olacağını tahmin ettiklerini aktararak, "Yarın hava parçalı ve çok bulutlu, yerel olmak üzere aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacak. Sıcaklık en yüksek 23, en düşük 17 derece olacak. Pazar günü öğlen saatlerine kadar yerel olmak üzere aralıklı ve gök gürültülü sağanak bekliyoruz. Sıcaklık en yüksek 25, en düşük 17 derece.  Pazartesi ve salı yine aralıklı gök gürültülü sağanak devam edecek. Sıcaklık, pazartesi 24-18, salı ise 23-17 derece olacak" diye konuştu.   

"YAĞIŞLI HAVA ÇARŞAMBAYA KADAR DEVAM EDECEK"

Çarşambadan itibaren yağışlı havanın etkisini kaybetmesini beklediklerini bildiren Güler, "Sıcaklık mevsim normallerine çıkacak. Ayrıca bugün, yarın ve pazar günleri yağışla birlikte rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (poyraz) orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor" ifadelerini kullandı.   

Güler, İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, Yalova ve Sakarya'da da çarşambaya kadar aynı havanın etkili olmasını beklediklerini anlatarak, "Bu illerde de sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşecek ve çarşambaya kadar etkili olacak. İlgililerin ve vatandaşlarımızın yağışlı hava boyunca ani sel, lokal su baskını ve yıldırım gibi durumlara karşı dikkatli olması gerekmektedir"  dedi.   

Sayfa Yükleniyor...