İşte Türkiye'nin deprem stratejisi

Tsunami erken uyarı sistemi kurulacak. Deprem risk analizleri ve deprem senaryoları oluşturulacak. Türkiye genelinde bina envanteri çıkarılacak ve mevcut yapılar hasar görebilirlikleri ve riskleri esas alınarak gruplandırılacak. Köprü ve viyadüklerin yanı sıra doğalgaz-elektrik hattı gibi tesisler güçlendirilecek. Uzman afet yöneticileri yetiştirilecek. Afet gönüllülük sistemi geliştirilecek...

18.08.2011 - 11:16

İşte Türkiye'nin deprem stratejisi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlediği basın toplantısıyla "Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı 2023 (UDSEP-2023)"nı açıkladı.

Atalay, bu plan çerçevesinde gözlem istasyonları geliştirilerek, tsunami erken uyarı sistemi kurulacağını belirtti.

"Bu eylem planının amacı içinde deprem tehlike analizleri ve deprem haritaları geliştirilmesi yapılacaktır. Bölgesel ve yerel deprem tehlike haritaları üretilerek deprem senaryoları hazırlanacak" diye konuşan Beşir Atalay inşaatta rol alan herkesin sertifikalandırılmasının sağlanacağını belirtti. Atalay, "İnşaat işçileri de artık belge ile çalıştırılacak" diye konuştu.

YAPTIRIMLAR GELİYOR
USDEP-2023 eylem planındaki bazı başlıklar şöyle:
-Tsunami erken uyarı sistemi kurulacak.
-Deprem risk analizleri ve deprem senaryoları oluşturulacak.
-Türkiye genelinde bina envanteri çıkarılacak ve mevcut yapılar hasar görebilirlikleri ve riskleri esas alınarak gruplandırılacak.
-Köprü ve viyadüklerin yanı sıra doğalgaz-elektrik hattı gibi tesisler güçlendirilecek.
-Depremi yaşamış büyük illerde deprem müzeleri kurulacak.
-İnşaat sektöründe çalışan yönetici personelin hizmetiçi eğitimi sağlanacak.
-Tarihi binaların ve doğalkültürel mirasların depreme karşı dayanıklılıkları test edilip; yetersiz görülenler desteklenecek.
-Konuyla ilgili yöneticiler ve karar vericilerin fikir ve dil birliğine varması sağlanacak. Kamuoyunu bilgilendirme konusunda deprem uzmanları uyarılacak. Bu amaçla, Etik Değerler Belgesi hazırlanacak.
-Uzman afet yöneticileri yetiştirilecek. Afet gönüllülük sistemi geliştirilecek.

UDSEP-2023 belgesini, "uygulanmasıyla birlikte Türkiye'ye deprem sorununa ciddi katkılar verecek önemli bir kılavuz" olarak nitelendiren Atalay, belgenin hazırlanmasında eski çalışmalardan da faydalanıldığını belirtti. Atalay, belgenin sadece bir yıllık çalışma değil, bugüne kadar depreme yönelik tüm çalışmaların sonucu olduğunu söyledi.

Atalay, UDSEP-2023 belgesindeki zorunluluklara uymayanlara müeyyide uygulanacağı uyarısında bulunarak şöyle konuştu: "Bu stratejide hem inşaatlarda denetim mekanizmasının farklılaştırılması hem de inşaatta rol alan herkesin sertifikalandırılması ve belgeyle çalışması önemli. Depreme hazırlıklı olmanın en önemli unsuru yapılarımızın dayanaklı olmasıdır. Bu belge yayımlandıktan sonra bunun takibi, bunların yerine getirilmesi konusunda çok çalışacağız."

Atalay, Simav'da 19 Mayıs'ta meydana gelen depremden etkilenenlere, kış gelmeden yeni konutlar yapılacağını da sözlerine ekledi.

EMLAK KULİSİ

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...