Apple, müzik ve video programı iTunes’un en son versiyonunu yayımladı. Yeni iTunes’da ağırlıklı olarak tasarım değişikliklerine gidildi. Bu değişikliklerden bir tanesi, ‘Cover Flow’ özelliğinin kalkması. Cover Flow, iPhone, iPod ve Mac’te, albüm ve parça kayıtlarına ait fotoğrafları 3D ve animasyon halinde hızla gözden geçirmeye yarıyordu.

Kullanıcılara iTunes11’de bilgi panellerini büyütüp küçültme şansı veriliyor. Ayrıca, iPad’deki formata benzeyen ve navigasyonu zorlaştırdığı düşünülen yan panel ortadan kalkabiliyor. Gizmodo, bu panelin ‘View’ menüsünden ayarlanabildiğini not düştü.

Belki de en önemli değişiklik ise iTunes11’in çok daha hızlı hale gelmesi. iTunes kullanıcıları, içeriği ve kapasitesi arttıkça yavaşlayan programdan şikayetçi oluyordu. Bu şikayetin giderilmesi için atılan adımın yanı sıra, iCloud, yani Apple’ın bulut hizmetiyle programın entegresi sağlandı. Böylece istediğiniz yerden film, müzik ve diğer belgeleri, farklı Apple cihazlarıyla parçalarınızı paylaşabileceksiniz.

iTunes11.
iTunes11.

YENİ MİNİ PLAYER
iTunes 11 ile gelen bir diğer yenilik, yeni mini player. Mini player, dinlemekte olduğunuz parçanın ait olduğu albümün kapağını gösteriyor. Menüde artık oynatma ve parça navigasyonu tuşu yer almazken, bu fonksiyonlar Mac klavyesine aktarıldı. Yine de isterseniz hangi parçanın sırada olduğunu görebilir, parça arayabilir ve ses çıkışlarını kontrol edebilirsiniz.

CNET’in verdiği ilginç bir bilgide mevcut. Buna göre, iTunes11 Mac kameralar ile uyumlu olacak, böylece hediye kartları tarayabileceksiniz. Ancak sadece iTunes’un okuyabileceği kodlara sahip kartlar taranabilecek.

YÜZ MİLYONLARCA GÜNCELLEME BEKLİYOR
Apple, Eylül ayı itibariyle, 435 milyondan fazla iTunes hesabı bulunduğunu açıkladı. Kredi kartı ve diğer ödeme opsiyonlarıyla güncellenebilecek olan iTunes, dijital müzik mağazasında 26 milyondan fazla parça içeriyor. Son dokuz yılda satın alınan parça sayısı ise 20 milyarın üzerinde

iTunes11’in bir önceki modeli iTunes10, Eylül 2010’da yayımlanmıştı. O günden bu yana Apple iTunes Match gibi içerikler sundu, bulut hizmetini hayata geçirdi ve iTunes Store’dan 1080p HD videolar sunmaya başladı.

iTunes11 indirmek için: http://www.apple.com/itunes/download/

iTunes11
iTunes11