İyimaya: Meclis'in teklifi geri çekme yetkisi var

Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Cumhurbaşkanı Gül’ün yerel seçimlerin erkene alınmasıyla ilgili teklifi “anayasaya aykırılık” konusunda değerlendiremeyeceğini söyledi. İyimaya, “Yasama organı onanmaya ya da halk oylamasına giden projeyi geri alabilir” dedi.

13.10.2012 - 14:00

İyimaya: Meclis'in teklifi geri çekme yetkisi var

Yerel seçimlerin erkene alınmasıyla ilgili değişiklik teklifi, 360 oyla kabul edildi. Teklif önümüzdeki günlerde Çankaya Köşkü’ne gidecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis’e iade etmezse referandum yapılacak.

Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, konuyla ilgili yaşanan tartışmaları NTV’ye değerlendirdi.

Ahmet İyimaya, şu ifadeleri kullandı:

“Yapılan Anayasa değişikliği, ‘Düzenlemenin yürürlüğe girmesini izleyen Mahalli İdareler Genel Seçimleri 27 Ekim’de yapılır’ diyor. Halk oylamasında kabulün yüzde 50’den bir fazla çıkmasıyla seçim yapılır.

Şu anda inisiyatif Cumhurbaşkanındadır. Cumhurbaşkanımız meseleyi takdir edecektir. Herhangi bir yasanın geri gönderilmesi ile bir anayasa değişikliğinin geri gönderilmesinde varlığı zorunlu gerekçeler farklıdır. Cumhurbaşkanı yasaları anayasaya aykırılık sebebiyle geri gönderebilir, anayasa değişikliğinde ise anayasa uygunluğu-aykırılığı konusunda takdir yetkisi yoktur. Tek istisnası var; teklif yeter sayısı anayasanın öngördüğünden daha aşağıdaysa veya oylama daha aşağıda (330) ise. Cumhurbaşkanı ivedilikle görüşme ihlal edildi mi ona da bakacaktır.

Cumhurbaşkanı yerindelik gerekçelerini geliştirebilir. Parlamentonun meseleyi bir daha düşünmesini isteyebilir; oylama soncunda farklı sonuçların çıkabilmesi öngörebilir; halk oylamasına gidilmesinin demokratik değeri konusunda bir değerlendirme yapabilir. Takdir Cumhurbaşkanıdır. Ancak Cumhurbaşkanımız geri geri göndermeyip onaylar; Resmi Gazete yayınlarsa, inisiyatif Yüksek Seçim Kurulu’na geçer.

Yasama organı kabul ettiği, onanmaya ya da halk oylamasına giden projeyi geri alabilir. Anayasa değişikliğindeki usulle, kabul alt sayı oranındaki (330) sayıyla teklifi geri çekebilir. Cumhurbaşkanına ya da halk oylamasına gittikten sonra teklif geri çekebilir. Yürürlük öncesi bu yetkisi vardır. Biz bunu daha önce uyguladık.

Anayasa değişikliği bakımından seçimlerin 27 Ekim’e alınması ilişkin anayasanın 67. maddesinin ilgili fıkra hükmü uygulanamaz. Kanun değişikliğinden sonra ‘1 yıl içinde yapılacak seçimlerde kanun değişlikleri uygulanmaz’ yasağı artık bu değişikle uygulanmayacak. Bloke ettik, askıya aldık.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...