İzmir'in Ödemiş ilçesinde mahsur kalan 19 dağcıyı kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, dağcılık kulübü üyeleri tırmanmak için faal olmayan Bozdağ kayak merkezine gitti.

Zirve tırmanışı yapan dağcılardan A grubu, öğle yemeği için mola verirken, B grubu ise yürüyüşe devam etti.

İddiya göre, kısa bir süre içerisinde tipi başladı. Bunun üzerine A grubu geri dönerken, B grubu zirveye yakın bir noktada mahsur kaldı.

Dün saat 14.30 sıralarında telefonla yardım isteyen 19 dağcıyı kurtarmak için çalışma başlatıldı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmalar güçlükle sürdürülüyor.

Son yapılan açıklamada, dağcıların konumunun belirlenmesine yönelik çalışmaların devam ettiği bildirildi.

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan İzmir Valisi Mustafa Toprak, olayla ilgili kriz masası oluşturulduğunu söyledi. Toprak ayrıca, dağcıların sağlık durumunun da iyi olduğunu belirtti.

"DONUYORUZ, BİZİ KURTARIN"

Kriz merkezinde, mahsur kalan dağcıların yakınlarının bekleyişi de devam ediyor. Dağcı İbrahim Bedir'i ile telefonla irtibat kurmayı başaran eniştesi Kıymetli Duran, görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı. 

Duran, ''İbrahim, çok zorlandıklarını ve telefonlarının şarjlarının azaldığını söyledi. O sebeple fazla konuşmadık. 'Şartlarımız çok kötü, zor dayanıyoruz, donuyoruz' diyor. Koordinatları bildirmişler, acil olarak yardım bekliyorlar. Hepsi bir aradalar'' diye konuştu.

Dürdane Seringeç
Dürdane Seringeç

1 DAĞCI HAYATINI KAYBETTİ

Aynı bölgede tırmanış yaptığı sırada düşen bir dağcı da hayatını kaybetti. 

Alınan bilgiye göre, İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü üyesi Göztepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni Dürdane Seringeç, arkadaşlarıyla Bozdağ'a tırmandığı sırada ayağının kayması sonucu yaklaşık 500 metre yüksekten düştü.

Olay yerinde hayatını kaybeden Seringeç'in cenazesi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Seringeç'in, Çin'deki 7 bin 546 metre yüksekliğindeki Muztagh-Ata Dağı'na tırmanan ilk Türk kadın dağcı olduğu öğrenildi.