'İzmir'de yüzülebilir körfez'

CHP’nin yeniden aday gösterdiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu projelerini açıkladı. Kocaoğlu yeniden seçilerse İzmir Körfezi’ni temizleyeceğini ve ve toplu taşıma sorununu çözeceğini söyledi.

09.03.2014 - 09:57

'İzmir'de yüzülebilir körfez'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aziz Kocaoğlu, gelecek 5 yıl için gerekçi, ayakları yere basan, kentliye dokunan projeler öngördüklerini, masa başında hazırlanmış, kağıt üzerinde kalacak projelerle işlerinin olmadığını söyledi.

AK Parti iktidarında uygulanan ekonomik programların üretime uzak, ranta yakın olduğunu, dış ticaret açığının artık taşınamaz hale geldiğini savunan Kocaoğlu, 30 Mart yerel seçimlerine 22 gün kala Türkiye'nin giderek daha derin bir demokrasi ve güven krizi içine girdiğini, bu dönemde İzmirliler'e büyük görevler düştüğünü belirtti. Kocaoğlu, "30 Mart seçimi alalade bir seçim değildir. Burada en kritik görevlerden birisi İzmir'e, İzmirliler'e düşmektedir. Biz Atatürk'ün deyimiyle İzmir'in güzel insanlarının 30 Mart seçimlerinde Türkiye'ye yeni ve çok önemli bir mesaj daha vereceğine yürekten inanıyoruz" dedi.

"Yaşam kalitesi ürettik" 10 yıllık görev süresinde ranta değil yaşam kalitesi üretmeye çalıştıklarını, bu süreçte sürekli merkezi hükümetin engellemeleriyle karşılaştıklarını anlatan Kocaoğlu, İzmir'in kamu yatırımlarından aldığı payın İstanbul ve Ankara'nın çok gerisinde kaldığını, bu süreçte merkezi hükümetten daha fazla yatırım yapan tek yerel yönetim olarak tarihe geçtiklerini iddia etti.

'GERÇEKÇİ AYAKLARI YERE BASAN PROJELER'
İzmirli'nin İzmir'i "İzmirli'nin İzmir'i" başlığıyla hazırlanan yeni dönem projelerinin "İzmir'deki yaşam biçiminin emrivaki projelerle tahrip edilmesinin önlenmesi ve İzmirli'nin yaşam kalitesinin artırılması" ana hedefini taşıdığını anlatan Kocaoğlu, şöyle konuştu: "Gösterişli, göz boyayan projeler yerine hep vatandaşa dokunan işler yapmaya özen gösterdik. Yine gerçekçi, ayakları yere basan İzmiriler'e dokunan, kentimizi büyütecek işler yapmak istiyoruz, masa başında hazırlanmış İzmir gerçeğinden kopuk kağıt üzerinde kalacak projeler bizim işimiz değil. Büyükşehir Belediyesi, her tür finans gücüne ve kredibiliteye sahiptir. Bu projeler rant değil yaşam kalitesi üreten projelerdir. Projeler kente dışarıdan empoze edilmemekte aksine şeffaf olarak geliştirilmektedir. Hepsi birer yerel demokrasi projesidir. Bu projeler İzmirliler'in projeleridir."

'YÜZÜLEBİLİR KÖRFEZ'
Kocaoğlu, "Yüzülebilir Körfez" hedefi kapsamında Bostanlı İskelesi Tuzla arasında kanal açma çalışması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ÇED izni beklediklerini, körfezden çıkacak tarama malzemesiyle Tuzla açıklarında canlılar için alternatif yaşam ve üreme alanı olan doğal bir yaşam adası kuracaklarını, bu adanın yaratıcı peyzaj düzenlemesiyle turizme açılacağını ifade etti.

'METRO 25 MART'TA AÇILIYOR'
Üçkuyular - Mavişehir arası 40 kilometrelik kıyı tasarım çalışmasının devam ettiğini anlatan Kocaoğlu, 16 Mart'ta Cumhuriyet Meydanı Konak Pier arası bölümün açılacağını, körfeze yeni iskeleler ve semt marinaları kazandıracaklarını, deniz kenti kimliğini pekiştireceklerini vurguladı. Büyükşehir Belediyesi'nin halen bir çok projesinin bakanlıklarda izin sürecinde olduğunu söyleyen Koacoğlu, "Projelerimiz gerçekleştirmek için para değil izin istiyoruz" dedi.

Hatay-Göztepe metrosu 25 Mart'ta açılıyor Sellerin önüne geçmek için yağmur suyu ayrıştırma projelerine ağırlık vereceklerini aktaran Kocaoğlu, metronun Hatay - Göztepe etabının 25 Mart Salı günü hizmete başlayacağını, sonraki etap olan Göztepe-Üçkuyular'da ise 30 Nisan'dan itibaren test sürüşünün başlayacağını kaydetti. Gelecek 5 yılda 96 kilometrelik mevcut raylı sistem ağını metro, tramvay, monoray yatırımlarıyla 3 kat büyüterek 302 kilometreye çıkaracaklarına işaret eden Kocaoğlu, Üçkuyular - Narlıdere ve Halkapınar - Otogar metro hatları için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 4 yıldır kenti oyaladığını savundu. 5 hatta metro, 6 hatta tramvay, 2 hatta banliyö projesi açıklayan Kocaoğlu, Alsancak'ta nostaljik tramvay, Gaziemir Fuar alanı ESBAŞ arasına monoray ve Kültürpark Kadifekale arasına da teleferik hattı yapacaklarını söyledi.

Trafiğin rahatlaması için 21 otopark, 63 alt ve üst geçit yapacaklarını, Alsancak Garı'nın bulunduğu Vahap Özaltay Meydanı'ndaki trafiğin de yer altına alınacağını anlatan Kocaoğlu, akıllı trafik sisteminin ilk kez İzmir'de uygulamaya konacağını, yeni gemilerle deniz ulaşımının toplu ulaşım içindeki payının 3 kat artacağını ifade etti. İzmir'e opera, flarmoni orkestrası, Ege Medeniyetleri Kültür ve Sanat Merkezi kuracaklarını, 134 kilometreik bisiklet yolu, yeni stadyum, spor salonları açacaklarını bildiren Kocaoğlu, Gençik ve Spor Bakanlığı'nın stadyum projelerinin alışveriş merkezi, dükkan kurulması amacıyla planlandığını iddia etti. İnciraltı'nda sağlık kampüsü planının uygulanması için ısrarcı olacaklarını aktaran Kocaoğlu, kentsel dönüşüm konusunda dayatmacı değil uzlaşmacı olacaklarını, 9 bölgede başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarını tamamlayacaklarını, 9 noktada yeni kent ormanları oluşturacaklarını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...