Kabe fotoğrafının yere serilmesi soruşturması: 2 kişi tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 4 öğrenciden 2'si tutuklandı. Olaya, hükümet, AK Parti ve Beştepe'den de tepki yağdı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 30.01.2021 - 20:19 | Son Güncelleme : 30.01.2021 - 23:35

Kabe fotoğrafının yere serilmesi soruşturması: 2 kişi tutuklandı

Boğaziçi Üniversitesi önünde düzenlenen rektör ataması protestosunda, Kabe fotoğrafının yere serilmesi tepkiye yol açtı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin resen soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 şüpheliden 2'si "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve alenen aşağılama" suçundan tutuklanırken,  2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Öte yandan olaya ilişkin 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmanın devam ettiği öğrenildi.

O eylemde Kabe fotoğrafının yere serilmesine, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, sert sözlerle tepki gösterdi.

Şentop, "Bazı meczuplar tarafından milletimizin kıblesi mukaddes Kabe’ye yapılan saygısızlığı kınıyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter'dan "Milletimizin oynanan oyunu görerek, bu çarpık zihniyet ve destekçileriyle arasına kalın bir set çekeceğine inancım tamdır." mesajını paylaştı.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş,,, "Müslümanlara karşı nefret suçu işleyen sapkın provokatörleri şiddetle lanetliyorum.İslam düşmanlarına milletimiz asla fırsat vermeyecektir." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Boğaziçi Üniversitesi’nde sapkın bir grubun kıblemiz Kabe’ye yaptığı saygısızlığı kınıyoruz." dedi.

Çelik, "Bilimin ve değerlere saygının hakim olması gereken üniversitede gerçekleşen bu eylem bir provokasyondur. Boğaziçi Üniversitesi ülkemizin müstesna bir değeridir. Nefret yüklü ve sapkın eylemlerin Boğaziçi Üniversitemize gölge düşürmesine herkes karşı koymalıdır. Bu provokasyona dair yürütülen yasal soruşturmanın takipçisi olacağız." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Bu sapkınlığı yapanların hukuk temelinde en ağır şekilde cezalandırılmasının takipçisi olacağız." dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Azgın azınlığın özgürlük, eşitlik ve insan hakları sosuyla normalleştirmeye çalıştığı sapkın düşünce ve yaşam tarzının asıl hedefi nesillerimizi ifsat etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

Altun,,, "Ahlaksızlığı, kutsallara hakareti, nefreti ve terörü özgürlük olarak pazarlamaya çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz." ifadesini de kullandı..

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Kıblemiz Kabe’ye yapılan saygısızlık ne ifade özgürlüğüdür ne de eylem hakkı. Sizin menfur eylemleriniz gaflettir, dalalettir." ifadesiyle olaya tepki gösterdi..

Sayfa Yükleniyor...