Kaçak avcılara öfke

Kuşadası'ndaki çevreciler kaçak avcılara öfkeli. Antalya'da kaçak avlanma nedeniyle göçmen kuş popülasyonu azalıyor. Giresun Çevre ve Orman Müdürü Ali Hıdır, kış aylarında yiyecek bulmak için doğal yaşam alanlarından uzaklaşarak sahil kesimine kadar inen karacaların korunması  için herkesin çaba harcamasını istiyor. Akdeniz foku, ürkek ve diğer yüzgeçayaklı türlerine göre daha az sosyal bir canlı. Bir dünya mirası olan Akdeniz fokunun korunmasında Türkiye önemli bir ülke konumunda.

Haberler 21.12.2008 - 17:18

Kaçak avcılara öfke

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, kaçak avcıların ava kapalı bölgede katliamlarını sürdürdüğünü savundu.
Bahattin Sürücü, yaptığı yazılı açıklamada, kaçak avcıların, geleneksel avcılığın kuralı olan ''temiz öldürme sorumluluğu''nu farklı anlayarak, Kara Avcılığı Kanunu'nda hangi aylarda hangi bölgelerde, hangi kurallarla avlanması gerektiğinin belirtilmesine rağmen buna aykırı hareket ettiğini belirtti.Milli park kapsamında bulunması nedeniyle ava kapalı olan Büyük Menderes Deltası'nda kaçak avlanıldığının belirlendiğini bildiren Sürücü, 38 ördeğin vahşice öldürüldüğünü, 13 ördeğin kanatları kesilerek canlı mühre olarak kullanıldığını ifade etti.Kaçak avcılarla ele geçirilen malzemeler arasında, yasak olan otomatik tüfekler, mühreler, projektörler, kuş sesi çıkaran cihazlar bulunduğunu bildiren Sürücü, şunları kaydetti:''Avcılık yasasında belirtilen sürelere rağmen kaçak avcılar, ava kapalı bölgede katliamlarını sürdürmektedir. Kaçak avcılar sadece yapay mühre değil canlı mühre de kullanmaktadır. Ördekler kanatları kesilerek, ayaklarına geçirilen halkalara bir iple bağlanmakta, ip bir kazığa takılarak su kenarına çakılmaktadır. Kanatları kesik olduğu için çırpınamayan ördekler kurtulmak için sürekli ses çıkarmakta ve bunları gören diğer kuşlar yanlarına gelmektedir. Bunlar o sırada sazların içine pusuya yatmış kaçak avcılar tarafından vurulmaktadır. Bu hem kaçak avcılıktır hem de tuzaktır. Canlı mühre olarak kullanılan ördekler, milli parkın geçici bakımevinde kanatlarının uzamasını bekliyor. Kanatları uzadığında doğaya salınacaklar.''Konuyla ilgili avcılık kulüplerine büyük iş düştüğünü ifade eden Sürücü, bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğini belirtti. Bilinçsiz ve kaçak avcılık nedeniyle kuş türlerinin yaşam alanları iyice daraldığından nesillerinin yıldan yıla azalmaya başladığını bildiren Sürücü, çocuklara da kuşların hareketlerini dürbünle gösterip onları ''silahla değil fotoğraf makineleriyle avlamaları'' için teşvik ettiklerini kaydetti.


Sayfa Yükleniyor...